i najvýchodnejší bod našej republiky. Mnohé z týchto miest sú verejnosti dobre známe, niektoré však menej a sú aj také, ktoré pozornosti ľudí akosi unikajú. V našej rubrike budeme postupne putovať východom a predstavovať vám tie miesta, ktoré skutočne stoja za to...
O bohatstve podzemných priestorov Slovenska by bolo zbytočné dlho hovoriť. Rôznych jaskýň, priepastí a iných krasových foriem je na našom území požehnane. Jaskyne ročne navštívia tisícky turistov. Samotní jaskyniari si z tých sprístupených vážia asi najviac Ochtinskú aragonitovú jaskyňu v masíve vrchu Hrádok v Slovenskom rudohorí.
Pomerne malú jaskyňu objavili pri razení geologickej štôlne v roku 1954. Krátko po tom, bohužiaľ, vnikol do podzemných priestorov neznámy vandal a navždy zničil časť unikátnej výzdoby. Jaskyňa tak bola sprístupnená pre verejnosť až v roku 1972. Pre návštevníkov je sprístupnených 230 metrov, prehliadka meria vrátane prístupovej štôly 585 metrov a trvá 45 minút. Za najkrajší útvar sa považuje Sieň Mliečnej dráhy, ďalej Aragonitová záhradka a Čarovná chodba.
Jedinečnosť jaskyne spočíva predovšetkým v tom, že jej výzdoba nie je z kalcitového sintra, ale minerálu aragonitu. Ten vytvára útvary obličkovitej, ihlicovitej a špirálovitej formy v podobe trsov a kríčkov bieleho aragonitu na puklinách materskej horniny. Ďalším špecifikom je, že nevznikla v druhohorných nemetamorfovaných vápencoch ako väčšina jaskýň, ale v malej šošovke metamorfovaných vápencov, ktoré sú uložené v horninách staroprvohorného pôvodu - nekrasových fylitov. Aj vznik Ochtinskej jaskyne je zvláštny - nevytvorila ju podzemná prúdiaca voda, ale korózia - teda rozleptávacia činnosť povrchovej vody, ktorá puklinami presakovala do spomínanej vápencovej šošovky. Súčasne sa vyplavovali aj okry, ktoré majú "na svedomí" nezvyčajnú farebnosť jaskyne. Aragonitová výzdoba vznikla za zvláštnych klimatických a hydrochemických pomerov - vyzrážala sa za studena zásluhou prítomnosti iónov horčíka, bária a olova.
Ak sa vám predchádzajúce riadky zdali príliš zložité, neváhajte a navštívte Ochtinskú aragonitovú jaskyňu osobne. Určite to stojí za to.
BEDEKER
Prístup: Z cesty medzi Štítnikom a Jelšavou odbočka na vrchu Hrádok (zastávka SAD), cca 2 km ku jaskyni. Pre peších vedie modrá turistická značka z Ochtinej (za 90 minút).
Otváracia doba: V pondelky a od 1. 11. do 30. 3 zatvorená. Od 1. 4. - 15. 5. a od 16. 9. - 31. 10. otvorená od 9.30 - 14.00. Od 16. 5. - 15. 9. otvorená od 9.00 - 16.00.
Cenník: Dospelí 80 Sk, študenti, dôchodcovia a vojaci 60 Sk, Deti 4 - 15 rokov a invalidi 40 Sk, detskí invalidi a deti z detských domovov 1 Sk. Foto 100 Sk, Video 300 Sk. Kontakt: 0941/4881050.
Zaujímavosti okolia: Jaskyne Slovenského krasu, hrebeň Stolických vrchov - Stolica, Kohút, Rožňava, Krásna hôrka, Betliar.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.