práve táto skutočnosť je doslova lákadlom pre dlhoprstých.
Po návrate môže človeka čakať doma sklamanie v podobe vchodových dverí zapečatených políciou. To by bol ten lepší prípad. Horšie je, ak zistíte, čo všetko ste mali, teda o čom všetkom začnete mužom zákona hovoriť v čase minulom v spojitosti s vaším bytom. Policajné štatistiky dokazujú, že toto obdobie sa vyznačuje nárastom nápadu trestnej činnosti krádeže vlámaním do bytov. Letné mesiace kladú zvýšené nároky na dôkladné zabezpečenie bytov, ktoré sú aj v čase dovoleniek opustené, a samozrejme na prevenciu.
A čo všetko je potrebné urobiť, aby ste si nemuseli potom niečo vyčítať?
Ako sme sa dozvedeli z polície, pred dovolenkou je potrebné zabezpečiť si nejakú osobu, buď príbuzného či suseda - mala by to byť osoba, ktorú skutočne dobre poznáte - aby vám pravidelne vyberala doručenú poštu zo schránky. Preplnená schránka by totiž mohla upozorniť zlodejov na to, že nie ste doma.
Niekoľko dní stiahnuté rolety či žalúzie sú taktiež pozvánkou pre zlodejov, podobne ako množstvo titulov za menom či pred menom na dverách či schránke, naznačujúcich, že do bytu sa oplatí vlámať. Veď zlodej v takomto prípade jednoducho vytuší, že v byte sú cenné veci. Aj preto polícia radí pri odchode dôkladne uzavrieť všetky okná a balkónové dvere, pretože práve cez ne sa zlodeji často dostávajú do bytov. Príkladom toho je i nedávno medializovaný "pavúčí muž", ktorý týmto spôsobom v rámci celého Slovenska realizoval
svoje "návštevy".
Dôležité je taktiež zabezpečenie bytov kombináciou mechanických a elektronických bezpečnostných prvkov, ktoré by mohli odradiť prípadného zlodeja.
"Dnes je na trhu široká škála kvalitných zabezpečovacích prostriedkov, či už špeciálne kovanie a zámkové systémy, alebo žalúzie, rolety, poistky dverných závesov, výplň zárubne dverí, ktoré znižujú riziko vlámania sa do bytu. Občan by mal vytvoriť dojem, že sa v byte niekto zdržiava, napríklad časovým spínačom, ktorý v nastavených intervaloch bude zapínať svetlo alebo rádio. Cenné veci si však treba uschovať v bankových bezpečnostných sejfoch," povedala nám hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Jarmila Petrová.
Ľudia by si mali taktiež zabezpečiť fotodokumentáciu šperkov, vrátane výrobných čísel spotrebnej elektroniky. To všetko pre prípad, ak by skutočne ku krádeži došlo. Doklady totiž požaduje poisťovňa k náhrade škody, či polícia, aby mohla vyhlásiť pátranie po odcudzených veciach.
Počas júna 2000 bolo spáchaných v rámci košického kraja 202 vlámaní do bytov, pričom sa len 96 podarilo objasniť. V júli to už bolo 244 (107 objasnených) a v auguste 267, z ktorých polícia objasnila 115 skutkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.