urobiť výskum, ale predovšetkým sme museli objaviť a vybrať ten najvhodnejší dom so starosvetskou kuchyňou. Keďže nám záležalo na tom, aby sme predstavili nielen staré recepty, ale aj spôsob, ako ich kedysi pripravovali v autentickom prostredí, bola to úloha často neľahká. V regiónoch, kde existujú expozície originálnych stavieb, sme problémy s hľadaním nemali. A všade, kam sme namierili kameru, ponúkali sa nám doslova úžasné zábery. Tak tomu bolo aj na Kysuciach. Zasadené v nádhernej scenérii je tu múzeum kysuckej dediny s unikátnou letnou úvraťovou železnicou a cennými pamiatkami ľudového staviteľstva. Prezreli sme si všetko a zaujímali sme sa najmä o tradičné pece. tieto slúžili nielen na prípravu jedál, ale aj na vykurovanie obydlia, sušenie a spávanie. Až do začiatku 20. storočia bola pec najvýznamnejším prvkom vnútorného zariadenia izby. Bola teda veľmi dôležitým miestom v živote každej rodiny a súviselo s ňou aj množstvo poverových a kultových úkonov. Vyhradená bola ženám, čo súviselo s tradíciou udržiavania rodinného ohňa, ktorý bol odjakživa starosťou matiek. Nevesta si napríklad do nového domu prinášala popol z rodičovskej pece.
Tradičná pec bývala postavená na podpecí, ktoré vyčnievalo spod telesa pece. Tak vznikli voľné plochy, z ktorých sa predná využívala ako ohnisko, bočná slúžila ako lavica, zadná časť bola obľúbeným miestom detí. Horná plocha sa využívala na odkladanie riadu, ale aj ako miesto pre oddych - najmä pre starších a deti.
"Orali, kopali, ja na peci ležal, keď išli k obedu prvý som bežal". to sú slová jednej z kysuckých riekaniek, ktoré sú jasným dôkazom toho, čo mali už naši predkovia najradšej - leňošenie a maškrtenie... čo poskytovala pec.
S nasťahovaním sa televízneho štábu do kysuckého múzea sa rozhorel aj oheň v jednej z takýchto tradičných pecí a miestne kuchárky nám na nej pripravili niekoľko typických kysuckých špecialít. Recepty na ne ponúkame aj čitateľom Víkendu.
Halušky so zemiakmi
Potrebujeme: zemiaky, polohrubá múka, vajce, soľ, slanina.
Postup: Surové zemiaky zotrieme na tulku, t.j. postrúhame (asi 6 väčších), pridáme k nim polohrubú alebo hrubú múku, vajce, soľ. Zmiesime na cesto. Dáme zovrieť vo väčšom hrnci vodu, do ktorej nahádžeme z cesta halušky. V druhom hrnci si uvaríme zemiaky úplne do mäkka - až trochu rozvaríme, aby sa dali dobre umiesiť. Vodu zo zemiakov iba sčasti zlejeme a z časti necháme v hrnci - zmiesime ju so zemiakmi. Do zamiesených zemiakov zamiešame uvarené halušky. Dochutíme soľou a môžeme poliať spraženými údenými škvarkami.
Grísová kaša s planú kapustnicu
Potrebujeme:
Na kašu: grís, voda, soľ.
Na kapustnicu: kyslá voda z kyslej kapusty, 4-5 strúčikov cesnaku, cibuľa, soľ, masť, červená paprika, bobkový list, 2 lyžice hladkej múky.
Postup: Na žarnách zomelieme vysušené a obraté žito, ktoré po zomletí preosejeme a z toho hrubšieho materiálu, ktorý nám ostane po osiatí, varíme kašu. Na platňu do hrnca dáme vrieť vodu, do ktorej po zovretí pomaly vsýpame grís. Za stáleho miešania zavaríme na hustejšiu kašu. Počas varenia kašu osolíme. Po uvarení ju vylejeme na mištičky a pridáme k nej kapustnicu.
Na prípravu kapustnice potrebujeme vodu z kvasenej kapusty, pridáme soľ, pretlačený cesnak, bobkový list, urobíme zátrepku z múky a vody a nakoniec pridáme na masti osmaženú cibuľku, do ktorej sme primiešali mletú papriku. Všetko necháme spolu povariť a podávame ku kaši.
Chupáče s kapustou
Potrebujeme:
Chupáče: varené zemiaky, múka, soľ, vajce, údené mäso na plnku, zemiaková kaša na plnku.
Kapusta: kyslá kapusta, 1 väčšia cibuľa, 5 strúčikov cesnaku, soľ, mleté čierne korenie, 30 dkg slaniny.
Postup: Z uvarených pretlačených zemiakov, múky, štipky soli a vajíčka urobíme cesto. Cesto rozvaľkáme a porežeme na väčšie štvorce. Do štvorcov dávame plnku (zemiaková kaša a na drobnulinko pokrájané, alebo na mlynčeku zomleté údené mäso - spolu zmiešané na plnku), kraje cesta stlačíme a varíme ich vo vode asi 5-7 minút. Po vybratí z vody podávame s dochutenou kapustou.
Príprava kapusty: Slaninku zoškvaríme vo väčšom hrnci, pridáme nadrobno nakrájanú cibuľu, ktorú zľahka osmažíme a kyslú pretlačenú kapustu. Dochutíme korením, všetko na mierne teplej platni premiešame a podávame ku chupáčom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.