prírodná?
Medzinárodná skupina expertov na vyžiadanie Svetovej zdravotníckej organizácie zostavila materiál o stravovní. V ňom tvrdí: "Neexistujú zlé a dobré potraviny, existuje však nesprávne zložená výživa." Napr. mlieko nemôžeme odsúdiť iba kvôli tomu, že obsahuje cholesterol. Súčasne je totiž zdrojom hodnotných bielkovín, vápnika a mnohých vitamínov skupiny B. S mäsom je to podobné. Nie je rozumné jesť ho každý deň, ale hazardom so zdravím by bolo úplne ho vylúčiť z jedálnička. Vegetariánska strava má tiež svoje úskalia. Môže byť dostatočne rozmanitá a plnohodnotná, musí ale akceptovať mlieko a vajcia.
"Ak sa deti stravujú vegetariánsky, t.j. že síce nejedia mäso, ale dostávajú dosť mlieka, mliečnych výrobkov, vajec a strukovín, nemusí to ešte ohroziť ich vývoj, aj keď tento spôsob stravovania nie je prirodzený. Zdravý vývoj detí je ohrozený u tzv. vegánov, ktorí všetky živočíšne produkty zo svojej stravy a stravy svojich detí vylúčili. U nich po čase nastáva vážne riziko nedostatku bielkovín, vápnika, vitamínov B12 a vitamínu D, čo sa môže nepriaznivo prejaviť na raste a vývoji detského organizmu a jeho funkcii" - píše sa v príručke Zdravá výživa detí predškolského veku.
Podľa japonského zakladateľa makrobiotickej výživy Georga Oshawu je najdokonalejšia výživa taká, ktorá obsahuje iba obilniny a celozrnné produkty. Lekári upozorňujú na opatrný prístup k makrobiotike. Jej dôslední propagátori odmietajú napr. ovocie i zeleninu s vysokým obsahom vody a požadujú dokonca obmedzenie tekutín, čo je veľmi nerozumné napr. kvôli prevencii obličkových ochorení.
Propagátori prirodzenej potravy ako cesty ku zdraviu a vysokému veku odmietajú tepelne spracované potraviny, chlieb, cestoviny, mlieko okrem prirodzenej potravy praľudí. Lenže pračlovek žil priemerne 20 alebo 30 rokov. A kto by vydržal jesť semená, čerstvé, či sušené plody, obiloviny, strukoviny - v prírodnom stave?
Medzinárodný tím odborníkov považuje za najoptimálnejšiu takú stravu, ktorá je čím pestrejšia. Zjednodušene povedané, človek by mal jesť zo všetkého po troške (okrem chorých, ktorým lekár nariadil diétu). Nakoniec si zrekapitulujme smery v stravovaní:
Makrobiotika - je založená na celozrnných obilninách. Jej najprísnejšie formy dovoľujú iba nelúpanú ryžu (natural), najmiernejšie pripúšťajú aj ovocie, listovú zeleninu, strukoviny, orechy, korenie, ryby, semená.
Prirodzená strava - nepozná rôzne upravované potraviny, iba surovú rastlinnú stravu.
Vegetariáni odmietajú potraviny živočíšneho pôvodu, lakto-ovovegetariáni jedia okrem rastlinnej stravy mlieko, mliečne výrobky a vajcia. Vegáni sú vegetariáni, odmietajúci aj vajcia, mlieko a mliečne výrobky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.