spoločné?
Čo je sójové mäso? Tvarovaná rastlinná bielkovina (TVP texture vegetable protein). Pri výrobe sa odtučnené sójové vločky rozomelú na múku, z ktorej sa urobí cesto. To sa pri vysokých teplotách a pod vysokým tlakom vytláča tryskou. Hmota, ktorá tak vznikne, sa pri normálnom atmosferickom tlaku nafúkne a tvaruje do rôznych veľkostí od 4 mm do 4 cm. Základná farba je biela až béžová. Ružové alebo hnedé zafarbenie sa dosiahne pridaním farbiva z fermetovanej ryže alebo karamelizovaného cukru.
Keďže k mäsu na spôsob "číny" sa používa aj sójová omáčka, mali by sme vedieť, že je známa na celom svete. Táto fermentovaná pochutina sa vyrába až päťročným (!) kvasením sójových bôbov, pšenice, vody a soli za prítomnosti baktérií kyseliny mliečnej.
Tak, ako nemá sójové mäso vlastnosti mäsa, nemá podobné vlastnosti ani zloženie ako pšeničná alebo ražná múka ani múka sójová. Je to prášok, ktorý sa skôr podobá sušenému mlieku alebo kakau, či sušeným vajciam. Sójová múka neobsahuje lepok ani škrob a má málo cukrov. Je preto veľmi užitočná v bezlepkovej diéte. Zo samotnej sójovej múky sa nedajú pripravovať jedlá, ale pridáva sa k hrubej či polohrubej alebo hladkej múke alebo sa používa na obohacovanie iných potravín. Odtučnenú sójovú múku nájdeme napríklad v čokoládových polevách a rôznych sladkostiach, v detskej výžive, v šľahačke i zmrzline, ale tiež v mnohých mäsových výrobkoch a údeninách.
Vzhľadom na schopnosti sóje, predovšetkým znižovať obsah cholesterolu v krvi, sa už sója stáva nielen potravinou vegetariánov. Stačí jej zjesť denne 47 gramov, aby sa výrazne znížilo v krvi množstvo cholesterolu. Odporúčaná denná dávka je 25 gramov.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.