životaschopnejší. Začal obchodovať s ropou, no za veľmi krátky čas prišiel o všetko. Vďaka otcovým obchodným neúspechom mladý Milton nemal dobré rodinné zázemie. Odzrkadlilo sa to aj na jeho študijných výsledkoch, vychodil iba štyri triedy a zostal takmer negramotný. Keď mal štrnásť rokov vyučil sa za cukrára v neďalekom Lancestri. Po učňovských rokoch si otvoril vlastnú cukráreň, ktorá kvôli otcovým dobrým radám zakrátko skrachovala.
Neskôr si Milton otvoril obchod na newyorskej Šiestej avenue, no zakrátko aj táto firma skrachovala. Vrátil sa domov a založil firmu Lancester Caramel Co. Začal s dvoma medenými kotlíkmi v ktorých z cukru a melasy vyrábal karamelové tyčinky. Za krátky čas sa malá firma rozrástla na veľkú továreň, tyčinky mali úspech. Rýchlo mu majetok rástol, takže v tridsiatich rokoch kúpil mame v Lancestri dom. V roku 1898 sa Milton oženil s Catharinou Sweeneyevou, dcérou írskeho prisťahovalca. Matke sa to nepáčilo, čo medzi nimi vyvolalo konflikty. Milton si s manželkou užívali, precestovali Južnú Ameriku, Európu, dovtedy beh továrne zveril svojim spolupracovníkom.
Manželia Harsleyovci sa snažili vytvoriť najlepšie pracovné podmienky pre svojich robotníkov. Vďaka čokoládovej spoločnosti postavili školy, ale aj divadlo. V roku 1909 založili nadáciu, ktorá sa neskôr rozrástla na priemyselnú školu, ktorú navštevovali najmä siroty. V okolí mestečka postavil Milton farmy, kde bývali siroty. Študenti dostávali oblečenie, vreckové, firma im po ukončení školy pomáhala nájsť zamestnanie. Po ukončení štúdia firma venovala svojim absolventom sto dolárov, aby nezačali nový život s prázdnym vreckom. Miltonova manželka Kitty zomrela v roku 1915 vo veku štyridsaťdva rokov. Deti spolu nemali, Milton sa už ani neskôr neoženil.
Dôležitú úlohu v Miltonovom živote hral Wiliam Murrie a jeho syn Bruce. Presviedčal Miltona, ako by v krátkom čase dokázal zvýšiť odbyt cukroviniek. Wiliam sa stal riaditeľom firmy, lebo čokoládovňa nestačila plniť zákazky. Wiliam mal vysoké ambície, po Miltonovi sa chcel postavť na čelo spoločnosti. V roku 1939 do mestečka pricestoval Forrest Mars, ktorý v tom čase vyrábal čokoládovú tyčinku Milky Way. Mars a Muurrey napokon začali spolupracovať, na jar 1940 firma M & M začala s výrobou. Vážnejšie problémy nastali po skončení druhej svetovej vojny, keď bolo problémom nájsť odbyt. Spory medzi Marcom a Brucom Murrym prerastali do urážok a Mars kúpil od Murryho jeho majoritnú časť akcií.
Mars Forrest po smrti matky zdedil značnú časť akcií, takže záskal kontrolu nad firmou. V roku 1964 sa mu podarilo urobiť vo firme veľké zmeny. Nový majiteľ vo firme zrušil všetky vymoženosti, ktoré slúžili pre menežment a šéfov. Prepustil šéfkuchára a zrušil osobitnú jedáleň. Predal všetky cennosti, podniková helikoptéra sa stala už nepotrebnou. Všetky tieto opatrenia robil v prospech firmy a zamestnancom zvýšil platy takmer o tridsať percent. Veľmi dbal na kvalitu výrobkov, milióny tyčiniek vyraďovali denne kvôli slabšej kvalite. Bol posadnutý dodržiavaním hygienických predpisov, čo by malo byť príkladom aj dnes. Forrest Mars urobil všetko pre úspech svojej továrne. Zrejme sa mu to oplatilo. Firma Mars sa veĺmi rýchlo postavila na nohy, čo pocítila aj konkurencia.
Obe konkurenčné firmy Harsley a Mars dlhé roky vychádzali veľmi korektne. Po smrti Harsleya nevedeli ako ďalej, stále počúvali svojho šéfa. V roku 1973 sa Mars stal najväčším výrobcom čokolády v Amerike. Firme Harsley sa v tom období až tak dobre nedarilo. V roku 1981 dostala ponuku na propagáciu figuríny mimozemšťana, ktorá úzko súvisela s filmovým priemyslom. Film úplne zmenil situáciu čokoládoviniek a cukroviniek na trhu. Ani konkurencia neobstála zle.V roku 1973 odovzdal Forrest Mars firmu svojim následníkom Johnovi a Jaqueline. Z Marsu sa stal gigant, za posledných dvadsať rokov pracovali so ziskom dvadsať miliárd dolárov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.