Mercedes-Benz usúdila, že je práve vhodný čas na menšiu inováciu uvedeného modelu a tak na jeseň tohto roka príde na trh inovované "emko", a to samozrejme už ako model 2002.
V rámci inovácie bolo na vozidle modifikovaných alebo úplne vymenených vyše 1100 súčastí, pričom hlavnými cieľmi inovačného programu bolo ďalšie zvýšenie bezpečnosti, dynamiky a v neposlednej miere i pôžitku z jazdy. Model 2002 sa od doterajších modelov triedy M odlišuje už navonok, a to novým predným i zadným nárazníkom, novými reflektormi s hladkým krycím sklom a aerodynamicky tvarovanými puzdrami vonkajších zrkadiel s integrovanými smerovými svetlami. Dynamický vzhľad vozidla zvýrazňujú aj nové 17-palcové ráfiky z ľahkých zliatin. V interiéri vozidla upúta novotvarovaná stredná konzola, ktorá je zdobená prvkami zo vzácneho dreva. V tejto konzole sú ďalšie malé odkladacie priestory, dvojitý držiak na nápoje pre vzadu sediacich cestujúcich, osvetlený popolník a zásuvka na 12 V. Všetky verzie modelu M sú sériovo vystrojené automatickým klimatizačným zariadením novej konštrukcie, ktoré umožňuje samostatné nastavovanie vhodnej mikroklímy v priestore zadných sedadiel. Sortiment motorov bol doplnený o dve nové pohonné jednotky, ktoré sa už používajú v limuzínach triedy S. Prvou z nich je štvorlitrový vznetový vidlicový osemvalec, ktorý je vystrojený vstrekovacím systémom common rail, dvomi turbodúchadlami a štyrmi ventilmi na valec a ktorý svojím výkonom 184 kW patrí medzi najvýkonnejšie vznetové motory, montované do osobných vozidiel. S týmto motorom, ktorého maximálny krútiaci moment je 560 Nm, zrýchli nový model ML 400 CDI z 0 na 100 km/h za 8,1 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 213 km/h. Celková priemerná spotreba uvedeného motora je pritom na prijateľnej úrovni 10,9 l/100 km. Druhým novým motorom je päťlitrový zážihový vidlicový osemvalec, ktorého maximálny výkon je 215 kW a maximálny krútiaci moment je 440 Nm. S týmto motorom zrýchli nový model ML 500 (nahrádzajúci doterajší model ML 430) z 0 na 100 km/h za 7,7 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 221 km/h. Navonok sa obidva nové modely, poháňané motormi V8, odlišujú od ostatných modelov triedy M decentnými chrómovanými lištami na lamelách masky chladiča a na kľučkách dverí. Okrem osemvalcových motorov sa do modelu M naďalej montuje aj päťvalcový vznetový motor (ML 270 CDI) a zážihový vidlicový šesťvalec (ML 320). Špičkovým modelom celého sortimentu je model ML 55 AMG, poháňaný vidlicovým osemvalcom výkonu 255 kW.
Do sériového výstroja všetkých modelov M patria aj tzv. okenné airbagy, ktoré sa v prípade bočného nárazu nafúknu v tvare akejsi záclony pozdĺž bočných okien. Tieto airbagy, ktoré sú v nafúknutom stave dlhé približne dva metre a vysoké 500 mm, doplňujú ochranný účinok bočných airbagov, inštalovaných v dverách. K bezpečnosti jazdy prispievajú aj nové bixenónové reflektory, ktoré majú až dvojnásobne vyššiu sveitivosť ako klasické halogénové reflektory a preto lepšie osvetľujú vozovku. Tieto reflektory sú vystrojené dynamickou reguláciou, ktorá zabraňuje tomu, aby pri pozdĺžnom kývaní sa vozidla (pri prejazde nerovností) došlo k oslneniu protiidúcich vodičov. Do výstroja patrí aj špeciálny snímač svetla za predným oknom, ktorý pri poklese úrovne vonkajšieho osvetlenia (teda vlastne viditeľnosti) automaticky zapne reflektory. Na želanie sa dodáva aj ultravuková parkovacia pomôcka Parktronic. Do Mercedesov triedy M môžu byť inštalované aj nové typy mobilných telefónov, ktoré napríklad umožnia čítať správy SMS aj na obrazovke ovládacieho a indikačného systému COMAND.
Stlmí náraz hlavy
Pri kolízii dvoch účastníkov cestnej premávky obvykle horšie dopadne ten "slabší". Niet nijakých pochýb o tom, že pri náraze auta do chodca nech je už vinníkom ktokoľvek je tým slabším práve chodec. Štatistiky uvádzajú, že v Európe zahynie každý rok po kolízii s autom približne 7000 chodcov. Tento počet je už dostatočne vysoký na to, aby sa automobilky zaoberali spôsobmi ako znížiť následky nárazu auta do chodca. Možnosti ochrany chodcov sa síce študujú už vyše 15 rokov, ale zatiaľ sa neprišlo na riešenie, ktoré by bolo aj účinné aj prijateľné z ekonomického hľadiska.
Chodcom ale možno svitá na bezpečnejšie časy. Na medzinárodnej konferencii o bezpečnosti motorových vozidiel, ktorá sa konala v dňoch 4.-7. Júna v Amsterdame, totiž švédska firma Autoliv (jeden z najväčších svetových výrobcov bezpečnostných systémov pre automobily) predstavila nový systém ochrany chodcov, do ktorých narazí auto. Aj keď pri náraze auta do chodca môže dôjsť k úrazom rôzneho druhu (časté sú najmä zlomeniny dolných končatín), firma Autoliv sa sústredila na tú hádam najdôležitejšiu časť nášho tela na hlavu. Ťažké úrazy hlavy chodcov sú spôsobené najmä tým, že pri náraze auto podrazí chodcovi nohy, telo je tým uvedené do rotácie, pričom hlava narazí do kapoty. Motorový priestor moderných automobilov je pritom tak prepchatý, že obvykle tesne pod kapotou sú už tvrdé a nedeformovateľné súčasti. Povedané inak, aj keď je samotná kapota relatívne "mäkká" a nárazom hlavy by sa zdeformovala (čím by sa náraz vlastne stlmil), v skutočnosti je deformačný priestor minimálny. Po náraze hlavy na kapotu sa táto teda môže zdeformovať len málo, pretože už po malej deformácii narazí na tuhé časti (napr. motor). Firma Autliv prišla s pomerne jednoduchým riešením ako predĺžiť túto deformačnú dráhu. Riešenie spočíva v malom nadvihnutí kapoty v okamžiku nárazu, čím sa zväčší priestor medzi kapotou a tuhými konštrukčnými časťami. Firma Autoliv skonkretizovala túto ideu tak, že pod zadnú časť kapoty umiestnila dva stlačené oceľové vlnovce, ktoré sa v okamžiku nárazu chodca nafúknu plynovým generátorom, čím sa kapota nadvihne asi o 10 cm. Pri praktickej realizácii tejto myšlienky sa však muselo vyriešiť množstvo problémov. Bolo napríklad potrebné vyvinúť také snímače, ktoré by rozlíšili, či nárazník auta narazil do nohy chodca alebo len do nejakého stĺpika. K nadvihnutie kapoty dôjde približne 60 až 70 milisekúnd po náraze do nohy chodca. Podľa prieskumov dochádza ku stretu auta s chodcom najčastejšie pri rýchlosti okolo 40 km/h pri tejto rýchlosti je doba od nárazu do nohy až po úder hlavy do kapoty približne 150 milisekúnd. Systém, vyvinutý firmou Autolive, je teda schopný včas nadvihnúť kapotu a zmierniť tak účinok nárazu hlavy do nej. Pretože na prvé sériové autá, vystrojené takouto "nadvihovateľnou" kapotou, si budeme musieť ešte nejaký ten rok počkať, doporučujeme, aby ste cez cestu naďalej prechádzali veľmi opatrne...
Predstavili koncepčné motocykle
Na koncepčné automobily, umožňujúce takpovediac nazrieť do budúcnosti sériových vozidiel, sme si už zvykli japonská firma Honda však nedávno predstavila aj koncepčné motocykle. Stalo sa tak na nedávnej medzinárodnej výstave motocyklov v kalifornskom Long Beach, na ktorej Honda prezentovala okrem svojich sériových produktov aj štvoricu koncepčných motocyklov. Všetky tieto motocykle, označené jednoducho typ 1 až typ 4, sú poháňané plochým šesťvalcovým motorom F6, ktorý poháňa aj sériový motocykel Gold Wing. Motocykle sú považované za akési štylistické "cvičenie", pričom firma Honda ani nepredpokladá, že by sa všetky na nich uplatnené prvky použili v budúcich sériových motocykloch Honda. Na snímkach vidno dva zo štyroch koncepčných motocyklov Honda. Typ 2 sa vyznačuje vyváženou zmesou starých a nových štylistických prvkov. Tento motocykel má mohutné blatníky a jeho rám je zhotovený z hliníka. Zaujímavý je aj reflektor s dvomi žiarovkami, prístrojový panel v tvare krídla nad riadidlami a zadné svetlá, tvorené sústavou svietiacich diód. Honda typ 3 sa zase vyznačuje rámom z oceľových rúrok, pričom prvky kapotáže sú zhotovené z hliníka. Zaujímavý vzhľad dávajú tomuto motocyklu mohutné lapače vzduchu, sklonená predná vidlica a trojité výfuky na oboch stranách. Zadné 16-palcové koleso, poháňané reťazou, pôsobí mimoriadne mohutným dojmom, pretože je na ňom namontovaná pneumatika šírky 230 mm. Neobvyklé je pripevnenie kotúčov prednej brzdy priamo na ramená ráfiku a nie na náboj, ako je to obvyklé.
Je to luxusný byt na kolieskach
Jedným z najväčších európskych výrobcov obytných prívesov a obytných automobilov je nemecká firma Hymer. Tá má v svojom výrobnom programe sedem typových radov obytných vozidiel a päť typových radov prívesov (predávaných pod obchodnou značkou Eriba).
Na najnižšej priečke sortimentu obytných vozidiel je rad Hymercamp-Swing, postavený na báze vozidla Fiat Ducato. V tomto rade je niekoľko modelov celkovej dĺžky od 494 cm do 644 cm, pričom pohonoou jednotkou je jeden z dvojice turbodieselových motorv slabší 1,9-litrový motor má výkon 66 kW, výkonnejší 2,8-litrový vyvíja výkon 94 kW. Na špičke sortimentu obytných automobilov je rad modelov Hymermobil triedy S, ktoré možno považovať skutočne za luxusné byty na kolieskach. V tomto rade sú tri modely celkovej dĺžky od 6,6 do 8,25 metra. Každý model možno kombinovať s tromi rôznymi pôdorysmi obytného priestoru, takže celkove je k dispozícii 15 verzií. Hymermobil S je postavený na podvozku Mercedes Sprinter a na jeho pohon slúži moderný vznetový motor výkonu 115 kW. V tomto obytnom automobile by vám zrejme nechýbalo nič z toho, čo máte v byte. Hymermobil S je vystrojený kúpeľňou, toaletou, plynovým sporákom s rúrou (alebo mikrovlnovou pecou), podlahovým vodným kúrením, centrálnym zamykacím systémom s diaľkovým ovládaním a satelitným prijímačom, ktorý umožňuje nezávislé sledovanie dvoch televíznych programov. Ak máte voľných okolo 200000 mariek, môžete sa do Hymermobilu S presťahovať...
Autor: Ko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.