infarkty, mozgové príhody, depresie a autonehody. K týmto štyrom príčinám sa pridruží piata: vleklá zápalová pľúcna choroba, ktorá fajčiarov zadusí.
Popri srdcovo-cievnych ochoreniach bude ľudí trápiť najviac depresia v Amerike aj Európe. Depresia sa nevyhýba ani našej populácii. Trpia ňou ženy aj muži, pričom muži sa ostýchajú poradiť s lekárom, nehovoriac o návšteve psychiatra. Odborníci varujú pred ďalšou civilizačnou chorobou, skrytou pod tajomnou skratkou CHOPN - chronická obštrukčná pľúcna nemoc, ktorá je celosvetovým problémom. Je to ťažký zápal priedušiek, pri ktorom sa trvalo zúžia dýchacie cesty. Vznikajú tak dýchacie ťažkosti spojené s vykašliavaním, ktoré sa môžu náhle zhoršiť, až do tej miery, že hrozí udusenie. Iba Ameriku stojí ročne liečba HOPN vyše 23 miliárd dolárov v celkových výdavkoch. Pri porovnaní s astmou, ktorá ľudstvo prekvapila pred 20 rokmi, stojí jej liečba ani nie polovicu z tejto sumy. Iba u menšiny chorých na CHOPN sa táto choroba zavčasu zistí a lieči, lebo príznaky tohto ochorenia sa poruchy zhoršujú niekoľko rokov a pacient má čas "zvyknúť si" na svoje ťažkosti. Podľa odborníkov všetci fajčiari skôr alebo neskoršie trpia na vleklý zápal priedušiek a u každého piateho sa údajne objaví CHOPN.
Prevencia tohto ochorenia je v tom, že človek nebude fajčiť, pretože fajčenie je podľa pľúcnych odborníkov základnou príčinou chronickej bronchitídy. Lenže fajčiť začínajú už deti a 18 roční mladí ľudia sú už závislí na cigaretách. Obavy z následkov fajčenia majú muži v strednom veku, kým ženy fajčia aj preto, aby nepribrali. Muži sú teda rozumnejší a ženy chcú klamať svoj organizmus fajčením krátkych a "light" cigariet, lenže ten sa nedá.
Autor: Pripravila Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.