sa, že s navrhnutými podmienkami, teda s prepúšťaním ani so skracovaním pracovného času nesúhlasia. Zdôraznili tiež potrebu dôsledného ekonomického auditu v nemocnici zo strany Najvyššieho kontrolného úradu, ba uvažovali aj o štrajkovej pohotovosti. Zaujímala nás reakcia vedenia a oslovili sme šéfku tamojšej odborovej organizácie Vlastu Švecovú (na obr.).
"Operatívna porada sa nekonala. Po prečítaní článku vo vašom denníku nám riaditeľka povedala, že s nami rokovať už nebude. Vraj sa poradí s právničkou a rozhodne, ako ona uzná za vhodné," povedala nám včera Švecová a dodala, že riaditeľka zrejme uvažuje o hromadnom prepúšťaní. Podľa jej slov, nemienia sa vzdať. Na budúci týždeň vycestujú ich zástupcovia do Bratislavy, kde sa majú stretnúť so štátnym tajomníkom ministerstva zdravotníctva SR. "Naše stanovisko vieme podložiť argumentmi a napokon ide stále o štátne zariadenie. Nemôžu s nami tak jednať," vysvetlila nám odborárka.
Na stretnutí pracovníkov sa napokon hovorilo aj o hospodárení v nemocnici a o skutočnostiach, o ktorých síce personál vie, ale zatiaľ nemôže dokázať. Medzi zhromaždenými ľuďmi totiž padali aj poznámky o stavbe chát, domov a garáží popri rekonštrukcii objektov, či o manipulovaní s účtami pacientov, hoci stále s dovetkom, že zatiaľ to nevedia dokázať.
Oslovili sme aj riaditeľku nemocnice Martu Brejovú a opýtali sa jej na stanovisko. "S nimi nie je žiadna rozumná reč, lebo odmietajú všetko. S právničkou a ekonomickým námestníkom sme prijali určité opatrenia a písomné stanovisko doručíme odborárom na budúci týždeň. Nejaké prijať musím, lebo inak ma minister odvolá a dosadí tu iného riaditeľa. Cítim sa pritlačená k múru a budem konať len tak, ako môžem a v súlade so Zákonníkom práce. Keď sa budú brániť, môže sa stať, že za chvíľu budú všetci na ulici a nemocnica skrachuje," uviedla pre náš denník riaditeľka. Na našu otázku či je skracovanie pracovného času v súlade so Zákonníkom práce priznala, že len v tom prípade, ak s tým bude zamestnanec v písomnej podobe súhlasiť. S týmto návrhom nikto z pracovníkov však nesúhlasil.
Poznamenala tiež, že nové platové podmienky ešte nevyšli v zbierke zákonov a ak aj dajú 67 pracovníkom výpovede, trojmesačná lehota im začne plynúť 1. júla, dostanú dvojmesačné odstupné a s nejakými úsporami môžu počítať až koncom roka. "Na platy spolu s odvodmi potrebujeme 1 milión 300 tisíc korún mesačne a odkiaľ ich mám vziať, keď mi poisťovne každý mesiac platia menej. Na júl mi poslala Všeobecná zdravotná poisťovňa zmluvu o 500 tisíc, ďalšie o 100 až 200 tisíc menej, ako v júni. Prepúšťanie je jednoducho nevyhnutné a odmietaním skrátenia pracovného času, čo bolo oveľa humánnejšie riešenia, sa rozhodli sami," dodala Brejová.
Zaujímalo nás, či podľa jej názoru po takom oklieštení personálu bude vôbec krajská nemocnica funkčná. S razantnosťou v hlase odpovedala kladne, dokonca poznamenala, že v nemocnici je asi 70 percentná obložnosť s plným počtom zamestancov. Vyvrátila dokonca aj tvrdenie, že 410 postelí nestačí pre Prešovský kraj a zdôraznila, že majú aj 60 lôžok na oddelení v Bardejove a 98 v Levoči. Podľa je predpokladov sa bude ich počet ešte znižovať a je presvedčená o prezamestnanosti. V tej súvislosti pripomíname, že na schôdzi zamestnancov sa diskutovalo aj o tom, že v prešovskej nemocnici si musí 5 sestier poradiť s 20 pacientmi, ale v bratislavských má jedna sestra na starosti dvoch duševne chorých pacientov. "Všetky prostriedky čo máme, idú na platy a najsúrnejšie faktúry za potraviny pre pacientov. V ostatných položkách, vrátane liekov sa voči dodávateľom každý mesiac zadlžujeme," zhodnotila situáciu Brejová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.