určitej miery ochudobnený. A tak si ho viac než čo iné musíme chrániť. Pretože väčšinou pracujeme pri stole, mali by sme vždy pamätať na to, aby pracovná plocha bola perfektne osvetlená. Potrebujeme preto pracovnú lampu. Na prvý pohľad sa môže zdať, že pracovná lampa je ako každá iná. Mnohí si myslia, že si na stôl postavia akúkoľvek lampičku a to bude stačiť. Preto sa často stáva, že aj keď si na stôl svietime, kazíme si oči. Úlohou pracovnej lampy je osvetliť najpodstatnejšiu časť pracovnej plochy, najlepšie, samozrejme, celú, a to tak, aby nevznikali žiadne rušivé tiene a odrazy.
Keď si vyberáme pracovnú lampu, musíme okrem jej vzhľadu hodnotiť predovšetkým jej funkčnosť, aby slúžila presne na svoj účel. Z toho dôvodu sú podstatné dve časti. Rameno, u ktorého je podstatná dĺžka a ktorá umožňuje nastavenie vzdialenosti svetla od pracovnej dosky, by nemala mať viac ako 40 centimetrov. Ak je svetlo postavené nižšie, vzniká nepriaznivý vysoký kontrast svetla a tieňa. Praktické je dlhé rameno s jedným, lepšie však s dvoma kĺbmi. Druhá je hlavica lampy, zložení z tienidla a zdroja osvetlenia. Vo vnútri tienidla je reflektor, ktorý ovplyvňuje smer svetla. Môže mať symetrický tvar, potom aj svetlo má rovnakú charakteristiku a pracovnú plochu osvetľuje vo tvare pravidelného kužeľa. Výhodnejší je však asymetrický tvar, ktorý spôsobuje, že svetlo dopadá na stôl zo strany, čo je optimálnejšie, pretože osvetľuje širšiu časť pracoviska.
I keď hlavným dôvodom prečo máme na stole lampu je svetlo, musíme dbať, aby ho zas nebolo až veľmi veľa. Každý svetelný zdroj je chránený tienidlom, ktorého poslaním je cloniť. Musí cez zdroj presahovať, v opačnom prípade svetlo v určitej výške svieti rovno do očí, čo je nepríjemné, rušivé a tiež únavné.
Ku komfortu vybavenia prispieva aj upevnenie stolnej lampy. Lampa môže mať pevný podstave, alebo sa môže prichytávať pomocou škripca či iného mechanizmu k pracovnej doske. Dôležité je, aby lampa vždy pevne držala. U pravákov by svetlo malo prichádzať zľava, u ľavákov opačne.
Zdrojom osvetlenia môže byť klasická žiarovka, ktorá sa dnes stále viac nahrádza halogénovou žiarovkou alebo kompaktnou žiarivkou. Obe zvyšujú vizuálny komfort, majú nižšiu spotrebu energie a hlavne dlhšiu životnosť.
Máloktoré pracovisko si dnes vieme predstaviť bez počítača. Stal sa bežným vybavením väčšiny pracovných stolov, a tak pri osvetľovaní by sme mali tento výdobytok doby brať do úvahy. Odborníci odporúčajú mäkko nasvietiť zadnú stenu za monitorom, aby sa znížil kontrast medzi svietiacou obrazovkou a tmavším okolím. K osvetleniu klávesnice je možné použiť špeciálnu lampu na to určenú.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.