Ani šesťdesiat rokov po útoku Nemecka na Sovietsky zväz neexistujú presné údaje o počte obetí druhej svetovej vojny.
Podľa najnovších výskumov nemeckých historikov padlo vo vojne 20 miliónov sovietskych občanov, z toho 12 miliónov príslušníkov Červenej armády a osem miliónov civilistov. Ruskí experti však na rozdiel od týchto údajov uvádzajú 27 miliónov obetí na ľudských životoch z radov Sovietov.
Na nemeckej strane prišlo podľa štúdie odborníkov z mníchovského inštitútu pre dejiny v druhej svetovej vojne o život 5,3 milióna vojakov. Z tohto počtu zahynuli do septembra 1944 tri milióny len na východnom fronte. Východný front bol podľa slov mníchovských expertov "tou veľkou ranou, z ktorej vykrvácala Tretia ríša".
Historici tiež pripomínajú, že nemecké vojnové dejiny musia mať stále na pamäti vinu Nemecka. Pri skúmaní druhej svetovej vojny zostáva ešte veľa miest neodhalených a v podstate sa vie len málo o tom, čo sa na fronte presne dialo. Neexistujú totiž žiadne moderné dejiny jednotlivých divízií, ale len početné spomínania veteránov s relatívne malou vedeckou hodnotou. Mnohé akty, ktoré sa nachádzajú vo vojenskom archíve v nemeckom Freiburgu nie sú ešte stále utriedené systematicky. Viaceré línie sú známe a početné štúdie pomohli objasniť jednotlivé témy, chýba však stále fundované komplexné dielo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.