piatykrát stal súčasťou folklórnych slávností, ktoré sú v Raslaviciach už tradíciou. Na dvore raslavickej Galérie ľudového umenia sa s drevenými klátmi za nepriazne počasia trápili štyria rezbári. Svoju sochu tu tentokrát zanechali Košičania Stanislav Polek a Dalibor Novotný, Miroslav Janič z Brežian a Pavol Šarišský z Janova.
Záhradu umenia po tohoročnom Plenéri zdobí 28 drevených sôch. Stanislav Polek tu zanechal dubového drotára so synom, ako symbol slovenskej pracovitosti. Ako povedal, jeho drotár sa vracia z cesty za prácou, čo je okrem symbolu minulosti aj zrkadlom dnešného Slovenska a jeho nezamestnanosti. Pavol Šarišský využil jediný topoľový klát s dvomi výrastkami. Výsledok jeho práce je socha matky s dvoma deťmi v náručí. Najväčší objekt zostal v záhrade po práci Miroslava Janiča. Starec Vševed tu odovzdáva múdrosť slovenskej mladi. "Najväčší klát som si vybral, lebo som chcel vyskúšať novú pílu," tvrdí Janič. Štvrtá socha spod píly a dláta Dalibora Novotného rozhodne nepatrí k tradičným námetom slovenskej ľudovej kultúry.
Po ôsmich dňoch jeho pobytu ostala v Raslaviciach socha postavičky z japonského kresleného seriálu Pokémon. Hlavný hrdina Ash tam postáva na pokémon-lopte, v teniskách značky Nike, kapsáčoch, šiltovke obrátenej nabok, so zmrzlinou v ruke a najlepším priateľom Pikachuom na hlave. "Sochu som vytvoril na prianie raslavických detí, aj keď s tým ich učiteľka nesúhlasila," povedal na margo novodobého detského hrdinu pretriasaného aj v parlamente autor.
Autor: iva
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.