zeme. A keď som sa počas mojich potuliek svetom stretol v Alpách s uctením si dňa panny Márie, ktorý si horskí vodcovia pripomínajú každoročne uprostred augusta, rozhodol som sa, že podobnú tradíciu založíme aj vo Vysokých Tatrách," priblížil nám korene rituálu, ktorý sa v sobotu odohral vo Starom a Novom Smokovci, jeden z najuznávanejších tatranských horských vodcov Pavol Rajtár. Ako sa už stalo dobrým zvykom, približne tri desiatky členov Národnej asociácie horských vodcov Slovenskej republiky a ďalší hostia sa zišli v rímskokatolíckom kostole v Starom Smokovci, kde sa v rámci svätej omše celebrovanej miestnym kaplánom dočkali symbolického posvätenia horolezeckých lán a čakanov. Potom sa s vencami vybrali na cintorín v Novom Smokovci, kde si uctili pamiatku všetkých svojich kolegov.
"Možno je to šťastím a možno tiež našou dobrou pripravenosťou, ale počas uplynulého desaťročia nemal nikto z našich klientov žiadnu nehodu ani úraz," povedal nám P. Rajtár deň pred ceremoniálom, krátko potom, ako zostúpil s troma turistami (jeden z nich bol Američan pozn. red.) z Gerlachovského štítu. Zároveň si však spomenul na príhodu, ktorá takmer ukončila jeho dnes už štyridsaťročnú kariéru. "Stalo sa to v roku 1992 tu vo Vysokých Tatrách. Vodil som vtedy manželský pár z Holandska. Na južnom hrebeni Lomnického štítu ma trafil do tváre kameň a zlomil mi koreň nosu. To ale nebolo všetko. Padal som asi 25 až 30 metrov, obilo ma o stenu, výsledkom čoho bolo viacero zlomenín," zostručnil nepríjemnú historku a dodal, že horskí vodcovia si dávajú pred sezónou posvätiť čakany a laná s vierou, že sa im vyhnú takéto a iné podobné nepríjemnosti. Dnes, tesne po víkendovej oslave svojich 65. narodenín, plánuje ďalšiu "pracovnú" cestu do francúzskeho alpského strediska v Chamonix, ktoré označuje ako svojmu srdcu najbližšie.
Symbolická tradícia spojená s pripomenutím si sviatku horských vodcov na prahu letnej turistickej sezóny trvá v našich veľhorách len od roku 1990, kedy tu bol založený Spolok horských vodcov vo Vysokých Tatrách. Pravda, história takýchto organizácií siaha až do roku 1873 a spája sa s Uhorským karpatským spolkom. V súčasnosti sú slovenskí horskí vodcovia uznávaní aj v zahraničí. Sú totiž členmi Medzinárodnej asociácie horských vodcov UIAGM.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.