Filas: "Košice majú najväčšiu, najucelenejšiu a najzachovalejšiu mestskú pamiatkovú rezerváciu na Slovensku. V porovnaní s pamiatkami, ktoré sú už súčasťou zoznamu, naše mesto má určité špecifiká, ktoré nám dávajú, podľa nášho názoru, reálnu šancu. V spolupráci s odbornými inštitúciami chceme špecifikovať to jedinečné a neopakovateľné čo by mohlo osloviť kompetentných ľudí v UNESCO. Samozrejme, výstupom by mal byť nominačný projekt."
Zápis do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO by bol podľa Filasa záväzkom pre mesto i štát. Jednou z podmienok je totiž povinnosť udržiavať pamiatku v takom stave, aby nedošlo k zničeniu jej podstaty. "Navyše, pamiatky Svetového kultúrneho dedičstva sú v ponuke cestovných kancelárií na celom svete, znamenalo by to teda aj nebývalý rozvoj cestovného ruchu," zdôraznil Filas.
Ako uviedol, vedenie mesta už konzultovalo možnosti zápisu do prestížneho zoznamu s odborníkmi z Pamiatkového ústavu, Ministerstvom kultúry SR a Medzinárodnou radou pre pamiatky a sídla ICOMOS Slovensko.
Zdá sa však, že iniciatíva prichádza neskoro. Počas odovzdávania certifikátu o zápise mesta Bardejov do zoznamu začiatkom tohto mesiaca sa viacerí odborníci vyjadrili, že UNESCO nemá záujem ďalej rozširovať zoznam o pamiatky, ktoré sú už v ňom typologicky i geograficky zastúpené. Ďalší nominanti by mali byť jedinečnými predstaviteľmi určitej etapy kultúrneho vývoja ľudstva v celosvetovom meradle.
V poslednom desaťročí minulého storočia sa zoznam rozrástol o 300 lokalít, pričom najviac je zastúpená Európa. Zo Slovenska majú nádej dostať sa do zoznamu ešte drevené kostolíky a jedinečný fortifikačný systém v Komárne.
V zozname Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO je Slovensko zastúpené Spišským hradom a okolím, pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry vo Vlkolínci, Banskou Štiavnicou a Bardejovom. Z prírodného dedičstva je v zozname jaskynný systém Slovenský Kras Aggtelek a Dobšinská ľadová jaskyňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.