majú stranu doviesť do parlamentných volieb 2002. Ponuku na líderstvo zatiaľ prijal Pavel Koncoš.
„Je potrebné dať šancu iným politikom, zlepšiť verejnú mienku o SDĽ a dosiahnuť dobrý volebný výsledok," vysvetlil svoj postoj Migaš.
V reakcii na našu otázku priznal, že je spoluzodpovedný za nízke preferencie SDĽ, ktorá je podľa prieskumov pod prahom zvoliteľnosti do parlamentu. „Je tu objektívny problém spoluvládnutie v koalícii, ktorá je prevažne pravicová a subjektívne príčiny v robení a prezentácii politiky," konštatoval Migaš a dodal: „Mojou úlohou bude zabezpečiť, aby sme stranu mobilizovali a zrealizovali návrhy na zlepšenie."
Republiková rada odporučila, aby bol zjazd strany predčasne už v októbri. Podľa Migaša sa na ňom nebude rokovať len o predsedovi, ale „posúdi všetkých členov vedenia, vrátane ministrov a poslancov. Budem trvať na tom, aby sa takéto skladanie účtov uskutočnilo."
V Nitre boli ostro kritizovaní mladí podpredsedovia Ľubomír Andrassy a Braňo Ondruš.
„Bola to zdravá kritika a na pravom mieste. Sám som sa však vyslovil za to, aby mali šancu napraviť chyby, ktoré urobili. Väčšina republikovej rady im nevyslovila nedôveru. Bolo to správne, korektné a veľkorysé gesto starších spolučlenov strany," vyhlásil Migaš.
Ondruš sľúbil, že už nebude zverejňovať neoverené informácie ako v prípade obvinenia ministrov Ftáčnika a Schmögnerovej z klientelizmu.
Ľavičiari vyslovili znepokojenie nad odsunutím prijatia novely Zákonníka práce a zákonov o verejnej a štátnej službe.
„SDKÚ, KDH, SMK i poslanecký klub SOP tak zabránili naplniť jedno z ustanovení Programového vyhlásenia vlády. Pravicové subjekty vládnej koalície brzdia reformu pracovného práva, hoci z brzdenia reforiem radi obviňujú SDĽ," sťažuje si republiková rada vo vyhlásení.
Autor: Juraj GERBERY
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.