dekádu.
"Aj keď máme asi 15-dňové meškanie, ktoré okrem počasia spôsobili menšie zdržania pri uložení všetkých káblov a sietí do zeme, mali by sme to stihnúť. Teraz sú inžinierske siete už hotové tak, ako si to predstavovali plynári, spojári, elektrikári i vodári, osadené sú a už aj fungujú veľmi efektné kovové svietidlá s historickým nádychom, tento týždeň by už mala byť odovzdaná ulica na asfaltovanie," informoval nás Ján Süli.
Stredná časť Kováčskej ulice bude vyzerať rovnako ako predošlé etapy. Chodníky pokryje umelý kameň podobný porfýru na Hlavnej ale za neporovnateľne nižšie ceny. Vozovka pre motoristov bude z asfaltu, pribudnú dláždené parkovacie miesta. Na ulici pri Mikluške bude zlatá dlažba s parketovým vzorom, čo by podľa Süliho malo vytvoriť veľmi pôsobivý vzhľad. Po ukončení rekonštrukcie by už na nej nemali jazdiť automobily.
"Financovanie je zabezpečené v spolupráci s mestom, pričom každá organizácia, ktorá si pod zemou dala do poriadku svoje siete uhradí alikvótnu čiastku povrchovej úpravy ulice. Celkovo by táto etapa rekonštrukcie mala stáť zhruba osem miliónov korún," vysvetlil Süli.
Mestská časť Staré mesto už odkúpila pozemky za hradbovým múrom, na ktoré by sa mal v jeseni presťahovať zeleninový trh z Moyzesovej ulice.
"Väčšinu pozemkov už máme, kupovali sme ich od mesta i súkromných vlastníkov. Súkromníci chceli za meter 3500 korún, zaplatíme, pretože to musíme vyriešiť. Potrebujeme na to asi milión korún. Od mesta sme kúpili pozemky za 3,9 milióna, pričom pri platení pôjdemem cestou vzájomného zápočtu, keďže mesto má isté dlžoby voči našej mestskej časti," informoval nás o postupe pri zriadení zeleninového trhu starosta.
Pripomenul, že v prípade presťahovania trhu bude potrebné zmeniť aj organizáciu dopravy na Hradbovej ulici, na čo ho upozornili architekti.
"Počas fungovania trhu nebude možné po Hradbovej ulici prechádzať autami. Budovu na Poštovej 12, ktorá by mala byť sídlom správcu trhu z administratívnymi priestormi, sociálnymi zariadeniami, začneme reonštruovať asi až na budúci rok. To však neznamená, že keď v jeseni trh presťahujeme, nebude k dispozícii tečúca voda, či WC, aj keď len dočasné," doplnil Süli.
Na tento podnikateľský zámer si chce MČ Staré mesto požičať peniaze z banky, čo by podľa starostu Süliho nemal byť žiadny problém, keďže Staromešťania hospodária s prebytkom a ich rozpočet splátky úveru spoľahlivo pokryje.
Starosta Ján Süli sa pozerá aj do budúcnosti, v ktorej perspektívne vidí modernú tržnicu v priestoroch vojenských kasární v centre mesta.
"Armády tieto objekty v centre zbytočne okupuje, sú nemoderné, chátrajú, náročné na údržbu, nehovoriac o tom, že kým sa odtiaľ vojaci s nejakou technikou vyterigajú, bude aj po tretej svetovej vojne," s dávkou irónie konštatuje Süli, ktorý za prevod kasárni do majetku mesta bude lobovať aj u svojho straníckeho šéfa a poslancov SDKÚ.
"Od týchto objektov závisí ďalší rozvoj mesta, mohli by sme mať exkluzívnu tržnicu, parkoviská a ďalšie potrebné služby pre občanov. Lobovať však musia všetci bez ohľadu na stranícke tričká, teda aj HZDS, SDĽ, KDH. Kasárne v centre už dávno nespĺňajú technické ani vojenské kritéria," uzavrel starosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.