poľnohospodárov sa Slovensko ani zďaleka nemôže rovnať s krajinami Európskej únie. Len poľnohospodári prešovského regiónu vyčíslili svoje dotačné požiadavky na nákup techniky, rekonštrukcie nevyužitých stavieb, založenie sadov, obnovu skladových priestorov a novozačínané rekonštrukcie vo výške 39,5 milióna korún.
Keďže na porade riaditeľov Regionálnych odborov Ministerstva pôdohospodárstva SR (RO MP SR), ktorá sa konala minulý týždeň v Senci, boli oznámené celoslovenské limity dotácií vo výške 698 miliónov korún - bez dotácií na rozvoj agroturistiky a pre potravinárov - zdalo by sa, že poľnohospodári prešovského regiónu by aj mohli byť uspokojené. Lenže riaditeľ RO MP SR v Prešove Marián Košč tento optimizmus hneď schladil, pretože podľa jeho informácie celkové požiadavky na dotácie poľnohospodárov Slovenska sú vo výške 2 789 miliónov korún, teda skoro štvornásobne väčšie. Dnes - zajtra by už mali byť známe aj limity, ktoré budú pridelené jednotlivým regiónom.
Ani v jednom súbore požiadaviek na dotácie výhľady poľnohospodárov prešovského regiónu nie sú ružové. Napríklad na nákup techniky žiadajú 7,3 milióna korún. Celoslovenský limit je určený vo výške 229 miliónov korún, lenže požiadavky poľnohospodárov za celé Slovensko sú vo výške 840 miliónov korún. "Budeme musieť prijať vlastné kritéria a požiadavky nejako riešiť," dodal M. Košč.
Trocha lepšie vyhliadky našich poľnohospodárov sú na poskytnutie dotácie pre rekonštrukcie nevyužitých kravínov a založenie sadov. Požiadavky z nášho regiónu sú vo výške päť miliónov korún pri celoslovenskom limite 200 miliónov korún a pri požiadavkách za celé Slovensko vo výške 363 milióny korún. Mimochodom, túto požiadavku na dotácie vzniesol jeden poľnohospodársky subjekt, ktorý mieni rekonštruovať kravín na pestovanie hlív. Vcelku skromná požiadavka z prešovského regiónu - vo výške 1,4 milióna korún - je na úpravu skladových priestorov. Lenže požiadavky za celé Slovensko sú v tejto kategórii vo výške 186 miliónov korún pri limite 35 miliónov. Najhoršia situácia je však pri investičných stavbách. Z pôvodného minuloročného limitu 760 miliónov korún zostalo ešte 234 miliónov korún. Lenže požiadavky sú vo výške 1,3 miliardy korún. Poľnohospodári prešovského regiónu sa na tejto požiadavke podieľajú čiastkou 25,8 milióna korún. Takže slová M. Košča budú asi viac než pravdivé: "Neverím, že ich všetky vykryjeme."
Naši poľnohospodári nie celkom vítajú priority, ktoré v dotačnej politike si stanovilo ministerstvo pôdohospodárstva. Celoslovensky sa zameriavajú na výstavbu a rekonštrukciu matečníkov pri chove ošípaných, na dojárne pri chove kráv a oviec a na chov plemennej hydiny. "Myslíme si, že by bolo treba rešpektovať regionálne priority a nie každý región ich má rovnaké. V našich podmienkach by mal byť viac uprednostnený chov kráv a oviec. My sme zvýraznili tieto oblasti. Len problém je v tom, že limit dotácií je maličký a požiadavky sú obrovské, takže som dosť skeptický," vyjadril sa riaditeľ RO MP SR v Prešove Marián Košč.
Autor: suš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.