vyžiadala rozsiahle rokovanie kompetentných. Podľa slov prednostu Krajského úradu v Prešove Jozefa Polačka, trvalo celých päť hodín, kým sa dopracovali ku konkrétnym východiskám. Prešli celú podnikateľskú činnosť na Dunajci, majetkové pomery a samozrejme všetky faktory sporu. Nový zákon, ktorý bude platiť od začiatku septembra totiž zmení situáciu a správcom lokality bude krajský úrad.
"Združenie pltníkov, ako aj Povodie Bodrogu a Hornádu prehlásili, že sa cítia byť vlastníkmi prístaviska a v tejto súvislosti sa budeme musieť ešte dopracovať k privatizačnému protokolu. Otázkou totiž je, čo bolo predmetom privatizácie, či len činnosť, alebo aj nehnuteľnosti. Záležitosť zatiaľ ostáva nevyjasnená a nie je vylúčené, že rozhodnutie padne až na súde," vysvetlil včera novinárom prednosta Polačko.
Aktuálnejším problémom je podľa Polačka vypovedanie zmluvy o nájme medzi Povodím Bodrogu a Hornádu (PBaH) a obcou Lesnica s lehotou do konca júna. Sporná bola otázka, v akom režime sa teraz bude prevádzkovať prístavisko. Obec Lesnica zároveň prezentovala snahy o investície do oblasti cez vypracované projekty.
"Pokiaľ viem, Brusel im už schválil 30 tisíc eúr na výstupisko. Po dlhej diskusii sme sa dopracovali ku kompromisom, s ktorými po váhaní súhlasili všetci," dodal Polačko a vysvetlil detaily. Zadefinovali, že je potrebné doriešiť vlastníctvo pozemkov medzi PBaH a Lesnicou a po potrebných úpravách vypracujú účelovú zmluvu s platnosťou od 1. 7. do 31. 12. 2001, ktorá je potrebná pre vydanie stavebného povolenia na stavbu výstupiska. Tá bude stáť 2 milióny korún, pričom sa využijú financie z EÚ a obec Lesnica do nej ešte investične vstúpi pol miliónom korún so splátkovým kalendárom na 10 rokov.
Ďalej definovali zmluvné podmienky, ktoré budú obec limitovať vo výške určovania nájomného pre prevádzkovateľov pltí, pričom budú garantovať rovnaké podmienky pre umožnenie výstupu z pltí pre všetkých terajších aj budúcich prevádzkovateľov s licenciou. Ak však obec nedodrží klauzuly tejto zmluvy, užívateľské práva prejdú na jednotlivých prevádzkovateľov pltí.
Tieto a ďalšie detailne vypracované pravidlá by mali podľa slov Polačka znormalizovať situáciu na Dunajci tak, aby nebola traumatizujúca pre pltníkov, ani pre návštevníkov najkrajšieho kúta v Prešovskom kraji. "Táto oblasť má byť zónou oddychu a pokoja, nie vzájomného boja. Ak sa situácia napriek prijatým záverom neupokojí, nájdeme zákonné prostriedky na tvrdšie riešenie situácie," dodal Polačko. Pripomenul tiež otázku turistických poplatkov za splavovanie, ktoré sú podstatne nižšie, ako na poľskej strane.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.