jej orgány ustanovené a spoločnosť zaregistrovaná. Poslanci na minulotýždňovom zasadnutí mestského zastupiteľstva poslanci po krátkej diskusii zameranej na vysvetlenie niektorých právnických pojmov schválili aj zmluvu o presune správy mestského majetku v oblasti bytového a tepelného hospodárstva od 1. júla na túto spoločnosť. Takže Byterm, s. r. o. Vranov nad Topľou po deviatich rokoch spravovania mestského majetku končí.
Keďže poslanci MsZ ukončili rozpravu k tomuto bodu bez toho, aby mali možnosť vystúpiť v nej hostia, konateľ Bytermu Jozef Mihalčín sa obrátil na nás. Podľa neho tento krok je krokom späť, pretože v transformujúcich sa krajinách vo väčšine prípadov je trend spravovania mestských majetkov privátnymi spoločnosťami. "U nás vo Vranove mestské zastupiteľstvo urobilo opačný krok," podotkol J. Mihalčín. Nesúhlasil však s týmto tvrdením primátor mesta Vranov nad Topľou Milan Muška, ktorého sme taktiež požiadali o vyjadrenie. Argumentoval, že vo väčšine krajín samospráva má možnosť spravovať si svoj majetok sama. "Je to príklad Francúzska, Nemecka a ďalších krajín. Pán konateľ vychádza z mylných informácií."
Dôležitejšia je však iná výhrada, ktorú vyslovil J. Mihalčín: "Táto zmluva, ktorú schválili poslanci, je nevýhodnejšia ako bola zmluva so spoločnosťou Byterm a je oveľa nevýhodnejšia ako zmluva, ktorú sme navrhovali my a ktorá vôbec nebola predložená orgánom mesta."
Podľa J. Mihalčína v zmluve navrhovali, aby Byterm zobral mestské bytové hospodárstvo do správy na základe úplaty za túto službu a tepelné hospodárstvo prevzal do nájmu. "Pokiaľ by spoločnosť mala tepelné hospodárstvo v nájme, tak by za ten majetok platila mestu určité sumy, ktoré sa pohybujú vo výške odpisov alebo sú určené dohodou. Tieto peniaze by išli priamo na účet vlastníka. V prípade novej spoločnosti všetky peniaze, ktoré sa budú realizovať v rámci platby za dodávky tepla a za nájom, budú vedené na účte spoločnosti a tá s nimi bude nakladať tak, ako zváži jej vedenie. Môže sa stať, že sa nemusia dostať tam, kam patria," povedal J. Mihalčín, ktorý sa nazdáva, že mesto malo možnosť kontrolovať činnosť Bytermu priamo na účte. "Mesto kontrolovalo kam finančné prostriedky idú a za akých okolností, aké sú náklady, sledovalo aké sú pohľadávky. Podľa ich výšky, ktorá sa kontrolovala minimálne raz za polroka, mesto mohlo krátiť províziu. V súčasnej podobe, ktorá bola schválená zmluvou s mestskou spoločnosťou, nezáleží na výške pohľadávok. To znamená, že nebude žiadna snaha vedenia spoločnosti vykonávať činnosť tak, aby finančné prostriedky na účte boli," poznamenal J. Mihalčín, ktorý sa pozastavil aj nad tým, že nová mestská spoločnosť bude mať náklady aj na rozbeh činnosti, ktoré bude musieť poskytnúť mesto. Podľa neho mesto neušetrí ani 4 milióny korún, ktoré ročne platilo Bytermu za správu majetku. "Tieto prostriedky pôjdu na mzdy, na réžiu, na prevádzku," dodal J. Mihalčín.
Čo na tieto skutočnosti môže povedať primátor mesta Vranov nad Topľou? "Schválená zmluva je pre mesto najvýhodnejšia aká môže byť. Je pravda, že počiatočné náklady na zriadenie spoločnosti budú. Reprezentuje to aj čiastka, ktorú má schválenú vo forme návratnej dotácie. Znamená to, že z mestského rozpočtu a z peňazí daňových poplatníkov nepôjde ani halier do tejto spoločnosti nad rámec toho, čo budú musieť zaplatiť nájomníci. Vedenie novej spoločnosti vôbec nebude môcť ľubovoľne nakladať s prostriedkami, ktoré získa, pretože oproti doterajšej mandátnej zmluve, ktorú sme z viacerých dôvodov nemohli skontrolovať, túto spoločnosť vedú orgány, ktoré sú zložené z poslancov mestského zastupiteľstva. Teda všetko je pod kontrolou poslancov a tým pod verejnou kontrolou. Výška pohľadávok u doterajšieho správcu neúmerne narastala, ale zmluvne sme sa nikdy nevedeli dohodnúť na sankciách v prípade, že sa budú riešiť pre nás neprijateľným spôsobom. Nechápem, prečo by spravovanie mestského majetku malo byť pre novú spoločnosť a mesto menej lukratívne, než to mohlo byť pre doterajšieho správcu. Chcem zdôrazniť, že hlavným motívom pre tento krok, bola transparentnosť v hospodárení s majetkom mesta," vyjadril názor M. Muška.
Konateľ Byterm-u sa však nevzdáva a považuje odovzdanie správy majetku mesta novej mestskej spoločnosti za protiprávny krok, pretože sa uskutočnilo bez výberového konania. Preto bude v tomto smere podnikať aj kroky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.