riaditeľa sekcie rodiny na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny Petra Guráňa.
Za čo rodina mesačne vydáva najviac?
„Podľa štatistiky rodinných účtov z predchádzajúcich rokov najväčšiu položku v rodinnom rozpočte tvoria výdavky na potraviny a nealkoholické nápoje. Napríklad v roku 1999 sa tieto výdavky pohybovali v rozmedzí od 24 percent v domácnostiach zamestnancov do takmer 40 percent u dôchodcov. Na druhom mieste boli náklady na bývanie (od 13 percent u zamestnancov do 20 percent u dôchodcov). A každý rok stúpajú."
Porovnajme to s krajinami Európskej únie.
„V EÚ sa tieto výdavky pohybujú na úrovni okolo 19 percent na potraviny a asi 20 percent na bývanie."
Je pravda, že ekonomická situácia rodín sa negatívne odráža v stravovacích návykoch?
„Áno, napríklad v roku 1999 už nežiaduco klesla spotreba ovocia, a to až o 5,8 kilogramu na osobu, mlieka a mliečnych výrobkov o 1,1 kg. Osobitne nepriaznivý vplyv to má na výživu detí, pri nich sme zaznamenali pokles spotreby konzumného mlieka o 3,2 litra na osobu."
Máme na Slovensku vyslovene chudobné rodiny?
„Áno. Ale ťažko povedať, koľko ich je. Sú viaceré spôsoby merania chudoby. Ak si napríklad zoberieme za základ životné minimum, minulý rok malo vyše stotisíc rodín príjem nižší ako zákonom stanovené životné minimum. Môžeme povedať, že práve to sú chudobné rodiny. Sú to najmä rodiny s jedným príjmom, s väčším počtom detí, s nezamestnaným členom domácnosti."
Aký typ domácností je pre Slovensko charakteristický?
„Najpočetnejšiu skupinu tvoria rodiny na priemernej úrovni (v širšom pásme nad hranicou životného minima), ktoré sa musia rôznym spôsobom vyrovnávať s finančnou náročnosťou uspokojovania životných potrieb jednotlivých členov domácnosti."
Autor: or
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.