psychiatrickej klinike.
Osemčlenná porota sa po takmer dvojhodinovej porade jednohlasne zhodla, že v čase spáchania pokusu o vraždu svojho maloletého syna Filipa bola Martinková nepríčetná a bolo by veľkým rizikom, keby bola prepustená do domáceho ošetrenia.
Podľa verdiktu viedenského Krajinského súdu by Martinková mohla v budúcnosti spáchať podobný trestný čin a mohla by byť nebezpečná pre svoje okolie. Martinková v prvej svojej reakcii na verdikt Krajinského prísažného súdu uviedla, "že má veľký strach byť zavretá a je z toho veľmi nervózna." Jej rakúsky právny zástupca sa voči verdiktu prísažného súdu okamžite odvolal.
K prvému bodu žaloby prokuratúry, či Martinková spáchala svoj čin úmyselne či neúmyselne, sa v rámci verdiktu vyjadrilo šesť členov poroty, že 27. októbra, keď viacnásobne bodla svojho syna Filipa, spáchala tento čin neúmyselne. Dvaja členovia poroty sa vyjadrili, že ho spáchala úmyselne.
Vo svojej záverečnej obhajovacej záverečnej reči Martinkovej rakúsky právny zástupca zdôraznil, že jeho klientka 27. októbra minulého roku v deň tragédie nevedela, čo robí, a stratila úplný zmysel pre realitu.
Štátna prokurátorka vo svojej záverečnej reči uviedla, že Martinková v čase spáchania činu nevedela, čo robí, nedá sa teda súdiť a nemôže byť odsúdená. Potvrdila, že na základe jej marcovej lekárskej správy príslušného súdneho znalca z odboru psychiatrie nebola svojprávna.
Pripomenula, že zo správy vyplýva, že Martinková mala strach z ľudí - konkrétne z údajného sledovania príslušníkmi SIS v okolí ich viedenského domu i z prenasledovania médií a dokonca aj mafie.
Podľa slov prokurátorky Martinková trpela akútnou psychózou. Zamyslela sa však, či bude v budúcnosti nebezpečná pre svoje okolie a či môže aj v budúcnosti spáchať podobný trestný čin. Vyslovila obavy, že v prípade, keby bola Martinková umiestnená do domáceho ošetrenia, mohla by spáchať podobný trestný čin. Martinková síce už v súčasnosti netrpí akútnou psychózou, ale to len preto, že bola kontinuálne ošetrovaná, a nie je doteraz úplne vyliečená.
Krajinský prísažný súd pod vedením sudkyne Ulrike Psennerovej a za účasti dvoch ďalších sudcov a osemčlennej poroty tak včera vyhovel návrhu štátnej prokuratúry na predĺženie súčasného pobytu Martinkovej v ústave pre duševne chorých.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.