pre niektorých odborárskych bossov sa "zvolebnieva". Jozef Balica , člen predsedníctva Rady OZ KOVO pre región Východ tvrdí, že do politiky sa nechystá, prinajmenšom na najbližších päť rokov.
Tak ako to vlastne s tými odborárskymi aktivitami je? Predstavitelia vlády vás upodozrievajú z nahrávania opozícii. Predovšetkým OZ KOVO, ktoré dokonca začína akúsi šnúru rokovaní s inými veľkým odborárskymi zväzmi.
- Áno, pripravujeme protestné aktivity, ale nie preto, aby sme nahrávali opozícii, ale preto, aby sme prinútili vládu vidieť reálne sociálno-ekonomické problémy štátu, ťaživú situáciu ľudí. Zvlášť u nás, na východnom Slovensku, je priam katastrofálna. Veď priemerná miera nezamestnanosti v rade okresov prekračuje 30 percent, pritom sa ďalej prepúšťa. Skoro žiadne nové pracovné miesta. Treba si konečne uvedomiť, že na Slovensku žijú ľudia nielen v Bratislave a jej bezprostrednom okolí. Nám je jedno, ktorá garnitúra vládne, pretože odbory sú demokratickou protiváhou každej vlády a preto súčasné nálepkovanie, ktoré sa nám ušlo, považujeme za číry nezmysel.
Ale nemôžete poprieť, že Engliš, Mesiarik i niektorí ďalší vyšli z odborárskeho košiara.
- Nepopieram, ale to nebolo rozhodnutie odborárov, ale ich vlastné, teda ako súkromných osôb. To im odbory predsa nemohli zakázať.
No vidíte, a už sme doma. Kde je záruka, že v nadchádzajúcich voľbách sa niektorí ďalší odborárski funkcionári nezačnú cítiť ako "súkromné osoby" a nezapíšu na kandidátku niektorej politickej strany?
- To sa, samozrejme, vylúčiť nedá, hoci ja som presvedčený, že zostanú na svojich miestach. Ja tam určite zostanem, pri súčasnej situácii na politickej scéne a v odboroch minimálne na najbližších päť rokov. Čo bude o päť čo desať rokov, to predsa dnes nikto nemôže nikomu zaručiť. Ja osobne som však telom i dušou odborár.
Lenže, s tými odborármi ako "súkromnými osobami" to má jeden háčik. Tie súkromné osoby by naďalej zostali iba súkromnými osobami a je veľmi pravdepodobné, že politické strany by o nich nezavadili, keby nemali popularitu, ktorú získali práve vďaka odborom.
- Možno s tým súhlasiť. Chcem vás však ubezpečiť, že akcie, ktoré ako odborári podnikáme, podnikáme na základe svojho legitímneho práva, ktorým je účasť občanov na moci a správe veci verejných. Nemáme stranícke ambície a nechceme byť limitovaní názormi vlády a zamestnávateľov. Keď naša členská základňa je nespokojná, sme nútení konať a budeme konať. To je naša povinnosť.
Čiže nevylučujete aj rozsiahlejšie protestné akcie?
Nevylučujeme. Akoby sme mohli? Rámce nášho pôsobenia sa odvíjajú od našich úloh a jednou z nich v súčasnosti je legitímnymi prostriedkami zvrátiť súčasnú zlú sociálno-ekonomickú situáciu v štáte. Náš OZ KOVO chce pri tom spolupracovať s ostatnými veľkými odborovými zväzmi. S niektorými sme už rokovali, vysvetlili sme im o čo nám ide a prečo chceme spolupracovať. Rokovali sme so zdravotníkmi i OZ textil odev koža. V najbližšom čase to bude s ďalšími jedenástimi veľkými OZ. Dnes (utorok) rokujeme napríklad v Žiline s OZ Nezávislej cestnej dopravy.
Konkrétnejšie, aké aktivity môžeme čakať v najbližšom období?
- Každá vláda doteraz deklarovala, že jej snahou je znížiť medziregionálne rozdiely. Žiaľ, opak je pravdou. Tie nožnice sa stále nebezpečnejšie roztvárajú. Vezmite si len úroveň priemerných miezd. Nakoniec, sami ste o tom písali v novinách. OZ KOVO už dávnejšie deklaroval, že je za vstup do EU, ale vláda musí dbať aj o to, aby sme tam išli aj s nejakou životnou úrovňou. Aspoň takou, akú majú naši susedia okolo. Lenže, reči sa hovoria a chlieb sa je. My sme preto už dávnejšie povedali, že jednou z našich aktivít môže byť aj zablokovanie hraníc do EU, aby sme upozornili na neriešené sociálne problémy na Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.