zhruba 40- miliardový majetok rozdelí medzi občanov a každý z nich dostane rovnakým dielom 10 tisíc slovenských korún. Investičné fondy začali v roku 1997 za kupónové knižky a známky vymáhať od obyvateľov stanovené poplatky.
Jedným z nich bol aj Fond pre dôchodcov i. f., a. s. Bratislava, ktorý v závislosti od veku stanovil poplatok na 1000 alebo 750 korún. Satisfakcia, ktorú mnohí ľudia očakávali v podobe desiatich tisíckorunáčok však celé roky neprichádzala. Naopak, poštou prichádzali upomienky na pohľadávky.
Vo vtedajšej mediálnej kampani okolo zmeny zákona na dlhopisovú metódu a vymáhanie poplatkov fondov za kupónové knižky vtedy komentoval situáciu aj vedúci úradu Ministerstva spravodlivosti SR Daniel Lipšic, ktorý vyzýval dôchodcov, aby spomínaný poplatok fondu nezaplatili.
Do takejto situácie sa dostal aj náš čitateľ Milan Špes (na obr.) z Prešova. Fond pre dôchodcov mu v roku 1997 ponúkol dlhopis FNM SR a uzatvoril s ním zmluvu takpovediac oproti hodnote 750 korún. Tie však pán Špes nezaplatil, lebo v tom čase bol v nemocnici a aj neskôr ho trápili zdravotné i rodinné problémy, ktoré mu spôsobili aj finančné ťažkosti. Čas bežal, finančná tieseň sa v rodine prehlbovala a keď sa v roku 1998 dozvedel o možnosti predať dlhopis, uzavrel mandátnu zmluvu s investičnou spoločnosťou Goldsmith & Laroche, o. c. p., a. s., z Banskej Bystrice na predaj dlhopisu za 5 980 korún." Nutne som potreboval peniaze a uveril som, že do dvoch týždňov, ako mi sľubovali, ich dostanem. Potom by som sa mohol vyrovnať aj s Fondom pre dôchodcov. Dodnes som však nedostal ani korunu. Ako som neskôr na Stredisku cenných papierov zistil, môj dlhopis bol predaný 17.12.1999," povedal nám počas návštevy v redakcii pán Špes a jeho nasledujúce slová boli nielen o bezradnosti, ale aj zúfalstve. Situácia sa totiž dostala do takého štádia, že exekútorský úrad uvalil na jeho dôchodok exekúciu. Na pokyn Exekútorského úradu v Poprade mu Sociálna poisťovňa stiahne z dôchodku v dvoch splátkach 2816 korún a 40 halierov s účinnosťou od júla tohto roku. V exekučnom príkaze sú zahrnuté všetky poplatky za istinu, súdne náklady, za právne zastupovanie aj exekučné trovy. Summa summarum, pán Špes od investičného fondu, ba ani od obchodníka s dlhopismi nedostal ani halier, ale musí uhradiť spomínaným inštitúciám takmer tritisíc korún zo svojho dôchodku.
Pokúsili sme sa osloviť aj Fond pre dôchodcov i. a. s. a požiadať kompetentných o stanovisko. Dozvedeli sme sa, že je v likvidácii a možno aj preto tak dravo vymáha pohľadávky. "Občania mali možnosť od roku 1996 svoju dlžobu voči nášmu fondu vyrovnať. Dokonca sme im ponúkali možnosť zaplatiť tých 750 alebo 1000 korún v splátkach. Niekoľkokrát sme ich písomne vyzvali na úhradu. Potom fond musel pristúpiť k súdnemu vymáhaniu, teda formou platobného rozkazu a tam už bola suma vyššia o súdne poplatky a úroky. Ľudia však nereagovali ani na platobný rozkaz doručený cez doručenku a potom už právny zástupca postupoval spisy na exekúciu, čím sa zase suma navýšila. Nechápem, ako mohli ignorovať platobný rozkaz daný súdom. Exekúciu si teda spôsobili sami. Mali by si však uvedomiť, že ešte stále sú ziskoví, lebo napriek všetkému vlastnia dlhopis, ktorý má dnes hodnotu viac ako 13 tisíc korún," povedala nám likvidátorka Andrea Kutáková.
Zaujímalo nás tiež stanovisko Exekútorského úradu v Poprade. Hoci sa nám nepodarilo spojiť s vykonávajúcim exekútorom Róbertom Rychtarčíkom, dozvedeli sme sa, že spomínaný úrad rieši okolo 16 tisíc podobných prípadov a problém sa týka asi milióna ľudí na Slovensku. "Podľa našich podkladov, pán Špes dostal domov niekoľko výziev, aby zaplatil, list s doručenkou, ktorú máme v spise prevzal, ale nezaplatil. Skrátenou formou súdneho konania bolo vydané rozhodnutie, teda platobný rozkaz, na základe ktorého Fond pre dôchodcov požiadal súdneho exekútora o vymáhanie tejto pohľadávky. Keďže je dôchodca, zablokovali sme mu dôchodok a čiastku musí uhradiť v splátkach. Keby sme s tým nič nerobili, dnes už by tieto dlhopisy preplatil štát podľa rodných čísiel obyvateľov s terajšou trhovou hodnotou," povedala nám Dana Šolcová z popradského Exekútorského úradu.
Nanešťastie, ešte je mnoho takých dôchodcov, ktorí naleteli rôznym podvodníkom v obchodovaní s cennými papiermi. Tí ich predali, alebo stiahli do svojej databázy a ľudia, aj keď nemajú žiadne pohľadávky, zrejme už svoje peniaze neuvidia. V prípade pána Špesa však ešte je východisko. Exekúcii sa už síce nemôže vyhnúť, lebo proti nej nemožno podať opravný prostriedok, ale ako sme sa v jeho zmluve s firmou Goldsmith & Laroche dočítali, v časti osobitné dojednania sa uvádza, že táto zmluva sa uzatvára na dobu neurčitú, najneskôr do 31.12.2001.
To znamená, že ak nedodrží obchodník ani tento termín, môže naňho klient podať trestné oznámenie, žalobu a vymáhať vyplatenie dlhopisu súdnou cestou. Zároveň upozorniť Úrad pre finančný trh, aby skontroloval licenciu daného obchodníka, prípadne zistiť o ňom podrobné informácie. Po vynesení rozhodnutia súdu v prospech klienta, môže požiadať exekútorský úrad ( aj ten istý, ktorý vykonal exekúciu na ňom) o vymáhanie dlžoby od obchodníka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.