dievčenské meno Fischer. Čisto maďarské," mystifikuje, a ešte sa aj usmieva. Pokúša tak maďarských národniarov?
Keď sa v novinách zjavila chybná veta, že dcéra Bélu Bugára chodí do slovenskej triedy - hoci chodí, samozrejme, do maďarskej, len sa tam podľa platných zákonov učí aj slovenčina - občania maďarskej národnosti vyvolávali na ústredie strany a žiadali hlavu predsedu SMK.
Zdá sa, že na maďarskom území SR žijú takí istí nacionalisti ako na teritóriu mesta Žiliny. Tak trochu to potvrdzujú i slová Edith Bauer - územnosprávnu autonómiu svojej menšiny porovnáva s autonómiou cirkvi či vysokých škôl! "Cirkev má autonómiu, vysoké školy majú autonómiu a podľa mňa by sa nič zlé nestalo, keby si menšiny mohli, na báze samosprávy, riešiť problémy svojej vlastnej identity."
Myslia si, že je z HZDS
Edith Bauer sa dostala do politiky náhodou.
V roku 1990 ju členovia novovznikajúcej strany - MKDH - požiadali, aby im pomohla pri vypracovávaní programu, a hneď ju zaradili na volebnú kandidátku. V tom čase sa jej ani nesnívalo o tom, že aktívna politika ju pohltí natrvalo - je jednou zo služobne najstarších ponovembrových političiek. V parlamente sedela od roku 1990 všetky volebné obdobia, teraz sedí vo vláde. "Myslím, že zo žien to so mnou celé ťahá len Oľga Keltošová. Zhodou okolností sa podobáme a často si nás mýlia."
Radšej v NR SR, ako vo vláde
Do parlamentu by sa chcela vrátiť. "Toto je moje prvé a posledné dobrodružstvo v štátnej správe. Mám pocit, že to nie je pre mňa." Dlho sa pohybovala vo vedeckej oblasti a spôsob myslenia a správania je tam od byrokratických kuloárov odlišný. Žeby ju spolustraníci do toho nútili? "Samozrejme, že nie, ale dôvod na oslavu to nebol. Bolo to akési automatické. Že keď dostala tento post SMK, budem to robiť ja."
Na rozdiel od svojich spolustraníkov nemá s ministrom za SDĽ - Petrom Magvašim - žiadny problém. "Je to naozaj dobrý manažér vnútri ministerstva. Vie motivovať ľudí. Tykáme si." Do sporu sa dostanú len výnimočne.
"Niektoré veci by som riešila inak, ale mantinely sú také úzke, že ani ľavicový minister z nich nemôže príliš vybočiť." Z vlády si z ľavičiarov váži aj ministerku Schmögnerovú.
Bugár alebo Csáky
A ako to je vo vlastnej strane? Hovorí sa, že v roku 2003 môže kandidovať na miesto predsedu súčasný vicepremiér Pál Csáky. Bude to dôvod na rozkol v strane a vie dnes, komu by dala hlas? "Je dobré, ak je v strane viacero silných osobností. Ak je len jedna, je to chorá strana," hovorí, a smeje sa, že jej myšlienky akosi automaticky smerujú k HZDS.
Podľa Edit Bauer by si v politike nemal byť nikto istý svojou funkciou. "Potom ho to nemotivuje k lepším výkonom. A rozkol u nás? To nehrozí."
Rodina a peniaze
Dokonca nehrozí rozkol ani v rodine. "Manžel si zvykol, že som málo doma." Zato však robí normálne ženské práce, aj my sme ju zastihli pri varení večere. Kuchyňa sa stala akousi obývačkou, stretáva sa tam celá rodina.
"Máme dve dcéry, obe na materskej dovolenke. Jednej sme dali aj auto - starší Favorit." Oni sami jazdia na vozidle značky Daewoo, manžel dodáva, že si ho kúpil za peniaze, ktoré zarobil na viacnásobnom pobyte v Japonsku.
Dom zdedili po rodičoch a predstavali ho ešte v sedemdesiatych rokoch. V hotovosti majú okolo pol milióna korún. "Plat štátneho tajomníka je rádovo nižší ako plat poslanca. Rozdiel je predovšetkým v paušálnych náhradách, ktoré dostáva poslanec," hovorí Edit Bauer.
A dodáva, že často je za viac práce menej muziky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.