slovenskej ústavy priamo dotýka. Jedinú výnimku tvorí novela Trestného zákona (TZ), ktorú schválil parlament pred dvoma týždňami a účinnosť nadobudne 1. augusta. Rezort spravodlivosti v nej reagoval na niektoré zmeny súvisiace s novelizáciou Ústavy SR. V súvislosti s novelizáciou TZ v Trestnom poriadku dochádza k zmene lehôt zadržania, vypúšťa sa právo prezidenta SR nariadiť, aby sa trestné konanie nezačínalo, alebo sa v ňom nepokračovalo. Novela upravila novým spôsobom aj otázku trestného stíhania poslancov NR SR, sudcov ÚS SR, sudcov a generálneho prokurátora.
Na novelizáciu ústavy reagoval poslaneckým návrhom aj Milan Benkovský (SDĽ), ktorý predložil na májovú schôdzu právnu úpravu zákona o Najvyššom kontrolnom úrade (NKÚ). Tá riešila novelou ústavy prijaté rozšírené kompetencie NKÚ. Zákonodarný zbor však tento návrh presunul na septembrovú schôdzu aj s ďalšími poslaneckými návrhmi.
Zmeny týkajúce sa rozšírených kompetencií Ústavného súdu SR, z ktorých niektoré začnú byť účinné až od budúceho roka, pripravuje samotný ÚS SR.
Novokreovanú Súdnu radu SR rieši zákon z dielne ministerstva spravodlivosti, ktorý sa podľa vyjadrenia vedúceho úradu ministerstva spravodlivosti Daniela Lipšica objaví u vládnych legislatívcov najskôr v septembri. Zároveň s prijatím tohto zákona by sa mal novelizovať aj v januári prijatý zákon o sudcoch a prísediacich, zákon o súdoch a sudcoch i rokovací poriadok NR SR.
Parlamentní právnici už po schválení novely avizovali, že bude potrebné novelizovať alebo pripraviť viacero vykonávacích zákonov k novým ústavným inštitútom. V tomto bode sa však názory koaličných a opozičných poslancov líšia.
Jeden z predkladateľov revízie ústavy Ladislav Orosz (SDĽ) konštatoval, že bude potrebné novelizovať alebo pripraviť 10 až 12 vykonávacích zákonov. Vojtech Tkáč (HZDS) predpokladá novelizáciu približne 25 platných právnych noriem a prijatie aj nových zákonov. Podľa Tkáča však štátny rozpočet na tento rok nepočítal ani s jednou korunou na implementáciu vykonávacích zákonov pre nové ústavné inštitúty. Problém je podľa neho v tom, že implementácia nie je vôbec pripravená, lebo na ňu nie sú zdroje ani legislatíva. Označil to za absurditu, ktorá nemá obdobu v legislatívnom procese.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.