vie o tom svoje. Odvykla si od mastných jedál a ďalších dobrôt. Vlastne celý rok musí držať diétu, aby bola vo forme, mala pekne vyrysované svaly. Táto majsterka sveta a nedávna držiteľka dvoch strieborných kovov na ME v Kyjeve (medzi jednotlivkyňami aj v pároch) vie o tom svoje. Zažila počas svojej kariéry úskalia, výstupy aj pády. Niektoré krajnosti boli medializované. Toto nevysoké žieňa (meria163 centimetrov, no sama sebe si pripadá ako vysoká, chcela by byť nižšia, aby rýchlejšie naberala svalovú hmotu) je výraznou osobnosťou tohto odvetvia u nás. Hoci v rokoch 1998-2000 ju nebolo vídať na pódiu. Nesmela totiž vystupovať, lebo mala dištanc za dopingovú aféru.
„Ľutujem, čo sa stalo. Vlastne dodnes nemám na to vysvetlenie. Pre mňa je blbé stále dookola vysvetľovať, že som nevinná, keď dôkazy boli proti mne." Jana mala obe vzorky pozitívne, B-vzorka je tá istá substancia, šanca na iný verdikt je podľa jej slov 1:1000. „Svedomie mám čisté, lebo desať dní predtým som mala negatívny nález a potom sa objavilo niečo iné. Je absurdné, že za ten krátky čas by som niečo brala. Je to naozaj nelogické, debatovala som s mnohými ľuďmi na túto tému. Aká bola ich odpoveď? Vraj som niečo musela zobrať počas tých desiatich dní. Čo už, treba na to zabudnúť." Niekedy sú na svete nepochopiteľné veci. Žeby to tejto pretekárke Galaxy 2 Poprad, ktorá pred pár dňami oslávila dvadsiate piate narodeniny, niekto úmyselne namiešal? „Možné je všetko, ale nemôžem niekoho len tak obviniť." Tak či tak, je obdivuhodné, ako sa dokázala po prestávke zmobilizovať a osláviť comeback zlatou medailou na svetovom šampionáte vo Varšave v kategórii do 57 kilogramov.
S Janou sa dá baviť o rôznych témach. Na pohľad aj nepríjemných. O niektorých bývalých vynikajúcich kulturistoch z podtatranského regiónu sa nahlas hovorí, že nemajú čisté ruky a lietajú v špinavých praktikách. Ako sa môže športovec takto zmeniť? Je to dôkaz prevahy svalov nad šedou mozgovou kôrou. „To v žiadnom prípade," rázne odvetila Purdjaková a naznačila, že všetko je v povahe človeka. Je paradoxné, že v minulých rokoch dominovali práve kulturisti spod Tatier, teraz štafetu slávy a úspešnosti prevzala práve táto vyznavačka driny. „Cvičí veľa chlapcov, to viem, lenže toto odvetvie je nesmierne finančne náročné a skôr či neskôr viacerí na to prídu, cúvnu, vzdajú to. Ak chýba podpora rodiny, priateľov, sponzorov, nedá sa to robiť na vrcholovej úrovni. „Ja mám asi šťastie na bohatú mamku," zasmiala sa Janka. U nej príprava na vrcholné podujatie vyjde približne na stotisíc korún. Jej brat tiež cvičí, priateľ Ľuboš Čapka je zároveň jej trénerom, predtým súťažil s Jarom Horváthom v rovnakej kategórii. „Ľuboš musí zverenky chytiť aj za zadok, tak ako mňa. A to preto, aby zistil stav tuku na tele," uškrnula sa
Naša kulturistika sa teraz hotuje na Svetové hry v Japonsku a majstrovstvá sveta v októbri v Brazílii. Má dosť náročný program, ale naznačila, že to musí vydržať. „Rada by som štartovala niekedy aj na olympiáde, ak sa kulturistika dostane pod päť kruhov." Medzi laikmi prevláda aj názor, že kulturistika je monštrum. „Vidia kulturistku na fotke, lenže to je skreslené. Pretekárka je tam v diéte, vyrysovaná, no pritom má iba šesťdesiat kilogramov. Akonáhle zíde z pódia, ukáže sa, aká je chudá, oblečenie na nej visí. Takže skutočnosť je mnohokrát iná, než prvý dojem. Priznávam, že niektoré vyzerajú aj dosť strhane, záleží na type. Našťastie to nie je môj prípad, na mojej tvári sa to neprejavuje."
J. Purdjaková nevylučuje, že sa raz stane aj profesionálkou. Okolie jej to žičí. Lenže financie sú veľkou prekážkou. „Na Olympii sú dve kategórie, do 61kg je nižšia, ja mám o štyri kilá menej. To ma trochu láka. V Amerike sú prestížne podujatia, tam by som musela zrejme žiť. Trošku ma to hamuje, rovnako tak rečová bariéra. Nerada chodím tam, kde nikomu nerozumiem, to mi nevyhovuje .Ešte by ma mohli predať a nevedela by som o tom," pridala aj na záver dobrú náladu táto Popradčanka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.