energie, vykurovanie, rekreačné a poľnohospodárske účely, je predmetom činnosti Geoterm, a. s., ktorej zakladateľmi sú Slovenský plynárenský priemysel, Slovgeoterm, a. s. a Mesto Košice. Vstup mesta do spoločnosti, ktorá by v budúcnosti mala priniesť zisk predovšetkým z výroby, dopravy, distribúcie a predaja tepelnej a elektrickej energie, schválilo mestské zastupiteľstvo vo februári tohto roku. Podmienkou bolo, že vedenie mesta predloží poslancom zakladateľskú zmluvu a stanovy spoločnosti.
Schválenie základných dokumentov Geotermu, a. s., bolo kľúčovým bodom včerajšieho zasadnutia mestského zastupiteľstva. Aj keď väčšina poslancov ich podporila, pochybnosti vznikli najmä v súvislosti s podielom mesta ako akcionára na základnom imaní, a teda aj s možnosťou podieľať sa na riadení spoločnosti.
Základné imanie vo výške 306 miliónov Sk je rozdelené na 3060 akcií, menovitá hodnota jednej akcie je 100-tisíc Sk. To znamená, že mesto pri navrhovanom vklade 300-tisíc Sk bude vlastníkom troch akcií - rovnako ako Slovgeoterm. Najväčším akcionárom má byť podľa zakladateľskej listiny SPP, ktorý vstupuje do spoločnosti nepeňažným vkladom v celkovej výške 305,4 milióna Sk. Na takú sumu ocenila tri vrty a seizmické práce, ktoré v Ďurkove financovalo SPP, bratislavská firma APL.
Viacerí poslanci vyjadrili obavy zo zanedbateľného zastúpenia mesta v novovznikajúcej spoločnosti. Podľa primátora Zdenka Trebuľu stav mestských financií momentálne neumožňuje vložiť do spoločnosti väčší balík prostriedkov. V budúcnosti by však chcelo zvýšiť svoj podiel z grantov Európskej únie, ktorá vysoko ocenila projekt využitia geotermálnej energie. „O grant sa môžeme uchádzať, až keď sa mesto stane akcionárom," zdôraznil Trebuľa.
Podľa prednostu Krajského úradu v Košiciach a zároveň poslanca mestského zastupiteľstva Štefana Vranovského, aj keby mesto vložilo do spoločnosti 100 miliónov Sk, ostalo by minoritným akcionárom. „Je to najväčší rozvojový projekt na Slovensku. Geotermálna energia by umožnila vykurovať zhruba štvrtinu bytov v Košiciach, vytvorila by priestor pre výstavbu skleníkového hospodárstva, dala by sa využiť na rozvoj turistického ruchu. Realizáciou projektu, ktorý môže znamenať obrovský rozvoj pre celý región, by sa navyše vytvorilo množstvo pracovných príležitostí," uviedol.
Doterajšie výsledky geologického prieskumu podľa Vranovského prevyšujú očakávania. Podzemné zdroje umožňujú čerpať 80 litrov 130 až 140 stupňov Celzia horúcej vody za sekundu.
Poslanci mestského zastupiteľstva nakoniec návrh základných dokumentov Geotermu, a. s, schválili, čím mesto Košice definitívne vstúpilo do perspektívneho odvetvia podnikania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.