zriaďovateľskej funkcie stredných odborných učilíšť z rezortných ministerstiev na krajské úrady (KÚ).
S týmto prechodom zriaďovateľských funkcií však nesúhlasili predstavitelia ministerstiev, odborári, ako ani Asociácia zamestnávateľských zväzov SR, pretože sa obávajú, že tento presun môže viesť k zmocneniu sa majetku SOU.
Pri jednom z rozhovorov uviedol minister školstva Milan Ftáčnik, že tieto obavy sú neodôvodnené. Aj keď učilištia budú od 1. júla 2001 patriť pod KÚ, návrh na ich vyradenie zo siete stredných škôl alebo ich redukcia je konzultovaný s príslušnými ministerstvami, ktoré sú v súčasnosti ich zriaďovateľmi.
Cieľom novely je umožniť efektívnejšie využitie materiálno-technického zabezpečenia a finančných prostriedkov. Novela umožní zlučovať už zriadené stredné odborné učilištia (SOU) a stredné odborné školy do jedného subjektu a tiež umožní ministerstvu školstva pristúpiť efektívnejšie k racionalizácii siete škôl. Podľa novely sa presúvajú zriaďovateľské funkcie SOU z jednotlivých ministerstiev na krajské úrady, pričom spolupráca ministerstva školstva s rezortnými ministerstvami neprestáva, pretože učebné osnovy, plány a formy štúdia sa budú meniť len po dohode s príslušným rezortným ministerstvom.
Nakoľko sa termín presunu pod krídla krajských úradov neúprosne blíži zaujímalo nás v ako štádiu sú jednotlivé kroky potrebné pre plynulý prechod zriaďovateľských funkcií.
"V najbližších dňoch by sme mali mať poradu v Žiline, na ktorej sa zúčastnia predstavitelia ministerstva školstva, krajských úradov i riaditelia jednotlivých učilíšť. Budeme rokovať o postupe ako celý proces zrealizujeme. Na území košického kraja je v súčasnosti 28 stredných odborných učilíšť a štyri strediská praktického vyučovania. Na Krajský úrad prejde len zriaďovateľská povinnosť," informoval nás vedúci hospodársko-riadiaceho oddelenia Odboru školstva Krajského úradu v Košiciach JUDr. Jozef Štuler.
Ako ďalej uviedol učilištia sú samostatné právne subjekty a preto nebude potrebné s ich majetkom nič robiť. Podľa slov J. Štulera sa nič podstatné nemení. Na krajský úrad by mali dôjsť určité kapitálové prostriedky, ktoré budú určené na investície v školách.
Už menej sa pripravovaná delimitácia páči riaditeľom učilíšť a už vôbec nemožno povedať, že by ňou boli nadšení.
"Možno sa vytvorí lepšia spolupráca v rámci kraja, respektíve územného celku. Ťažko však vnímať tento krok ako pozitívum, nakoľko sme si už na spoluprácu s našim zriaďovateľom Ministerstvom výstavby a regionálneho rozvoja zvykli. Ide o celkový systém. Odborná i riadiaca stránka bola totiž na určitej úrovni. Myslím si, že keď budeme patriť pod krajský úrad, dokonale to zosúladené nebude. Rezortné ministerstvo sa staralo o renováciu učebných osnov, pričom ministerstvo školstva na požiadavky trhu nereagovalo. Ďaľší problém vidím v peniazoch, mám totiž pocit, že ich nebude dostatok," hovorí riaditeľ Stredného odborného učilišťa stavebného Ing. Michal Mitrík.
Ani riaditeľka SOU textilného Dr. Darina Tormová nie je zmenám príliš naklonená. "Nedá sa nič robiť, nepodarilo sa nám proces zastaviť. Ide len o dočasný stav. Veď by sa malo zmeniť územno správne členenie, pričom by mali vzniknúť vyššie územné celky. Máme zabehnutý proces vzdelávania s ministerstvom hospodárstva, teraz sa to má meniť. No neviem... Všetko ukáže čas. Mysleli sme si, že si nás minister Harach podrží, no nestalo sa. Bojím sa však, aby nedošlo v budúcnosti k situácii, že keď konkrétna obec nebude mať o určitý typ školy záujem, jednoducho ju zruší," uviedla D. Tormová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.