zanechalo tisíce ľudí bez strechy nad hlavou. Finančnú pomoc vo výške 500 000 dolárov prisľúbilo postihnutým oblastiam už aj Japonsko.
Zemetrasenie dosiahlo podľa americkej seizmologickej stanice v Colorade silu 7,9 stupňov Richterovej stupnice a patrí k najsilnejším, ktoré v posledných rokoch postihli Južnú Ameriku. Epicentrum zemetrasenia ležalo v blízkosti pobrežného mesta Ocana, asi 900 kilometrov južne od Limy. Živelná pohroma postihla aj sever Chile, kde bolo poškodených mnoho budov v provincii Arica.
Úradujúci peruánsky prezident Valentin Paniagua vyhlásil v postihnutej oblasti výnimočný stav, ktorý sa vzťahuje aj na druhé najväčšie peruánske mesto - Arequipu a mesto Moqueguu, ležiace asi 1400 km južne od hlavného mesta Lima. V tomto meste zničilo zemetrasenie 80 percent budov. Ľudia sa museli presťahovať do svojpomocne vybudovaných prístreškov, stanov, ale spali aj v parkoch. V Bielom meste, ako prezývajú historicky cennú Arequipu, zaznamenali najvyšší počet mŕtvych a zrútila sa aj jedna z veží katedrály z roku 1612. Nastupujúci peruánsky prezident Alejandro Toledo prišiel do postihnutých oblastí spolu s V. Paniaguom.
Takéto silné zemetrasenie zasiahlo Peru naposledy v roku 1970, keď zahynulo 70 000 ľudí a približne 600 000 ich prišlo o strechu nad hlavou. Po predchádzajúcom silnom zemetrasení aj včera postihli tento región ďalšie otrasy v sile 5,7 stupňa Richterovej stupnice.
Autor: Lima (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.