naďalej finančne prispievať na celosvetové fondy určené na boj proti AIDS a na výskum tejto zákernej choroby.
Hoci Powell neuviedol presnú sumu, ktorú je v tejto súvislosti ochotná vyčleniť administratíva amerického prezidenta Georgea W. Busha, zdôraznil, že zakladajúca čiastka, ktorou USA prispejú do nového svetového fondu proti AIDS - 200 miliónov dolárov je "naozaj len zakladajúca".
OSN, ktorá iniciovala založenie tohto fondu, vyzvala rozvinuté a bohaté štáty ako aj súkromný sektor, aby naň prispeli. Na konte fondu proti AIDS by malo byť podľa odhadov generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana celkovo sedem až desať miliárd dolárov. Tento finančný objem by mohol byť podľa Annanových slov dostačujúci na to, aby pomohol zastaviť toto nebezpečné ochorenie, ktoré má na svedomí viac ako 22 miliónov ľudí. Predpokladá sa, že ďalších 36 miliónov ľudí s touto chorobou žije.
Podľa šéfa americkej diplomacie neexistuje na svete vojna, ktorá by bola ničivejšia, ako táto pandémia. "Bol som vojakom a neviem o nijakom úskočnejšom a nebezpečnejšom nepriateľovi ako je AIDS," vyhlásil v emocionálnom prejave bývalý americký generál a dodal, že USA budú i naďalej prispievať tam, kde to bude najpotrebnejšie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.