viac žien do samospráv, a to zmenou zákona o voľbách do VÚC. Podobné myšlienky majú i politici (najmä ženy) i v iných stranách, napríklad SOP. Uvažuje sa i so zmenou volebného zákona do parlamentu.
Po vzore škandinávskych krajín a Francúzska má zákon predpísať povinný počet žien na kandidátke každej strany.
"Nie som stúpencom predpisovania počtu žien zákonom," tvrdí Soňa Szomolányi z katedry politológie FiF UK. Podľa nej by skôr politické strany mali samé vnútorne prijať podobnú požiadavku. V tvrdom zápase o miesta vo vedení strán, kde dominujú muži, podľa nej ženy vyhradené miesta na kandidátke naozaj potrebujú. Počet žien by sa mal zvyšovať postupne, skôr po tlaku verejnosti. Stany by mali cítiť, že viac žien im prinesie väčší volebný zisk.
Podľa Rusnákovej by zákon o voľbách do VÚC mal obsahovať isté minimálne kvóty na zastúpenie žien na kandidátkach. "V dvoj až štvormandátovom obvode by politická strana musela kandidovať minimálne jednu ženu, v päť až osemmandátovom obvode aspoň dve," hovorí Rusnáková. "Voličovi tak zároveň zostáva možnosť slobodnej voľby - ženy môže, ale nemusí krúžkovať." V ideálnom prípade by sa takto dalo dosiahnuť 31 percentné zastúpenie žien v samosprávach.
"Návrh má politické pozadie. Nadbieha cieľovej skupine, v tomto prípade ženám," myslí si Ľuboš Kubín z Politologického kabinetu SAV. Podľa neho je paradoxné, že s návrhom prišla pravicová strana. "Nemyslím si, že je to správny krok." Aj podľa neho môže mať väčší význam rozprúdenie diskusie v spoločnosti.
Podľa SDKÚ je návrh aj v súlade s odporúčaním Výboru OSN pre odstránenie diskriminácie žien, ktorý odporučil Slovensku prijať dočasné opatrenia na dosiahnutie minimálne tretinového zastúpenia žien v politike.
Podobný postup zvolilo v r. 1970 aj Švédsko, kde sa im v priebehu 30 rokov podarilo zvýšiť podiel žien v politike na 43 percent. Dnes tam už nijaké zákonné kvóty nie sú potrebné.
Smerné čísla by mali byť v prvom rad motivačné. "Ak si niekto myslí, že dobrí kandidáti budú nahradení hlúpymi kandidátkami, tak sa mýli. Dámy, ktoré budú kandidovať, tak urobia preto, lebo na to majú," hovorí Rusnáková.
Zuzana Martináková vidí nevyhnutnosť "veľmi tvrdých" konzultácií s právnikmi, pretože "tu hrozí možná protiústavnosť". Riešením je podľa nej inšpirácia európskymi demokraciami, ktoré majú v ústavách zakotvenú rovnosť práva, ale zároveň aj zavedené kvóty pre ženy v politike.
O tom, že samotná SDKÚ bude mať dostatok žien ochotných do politiky ísť, jej predstaviteľky nepochybujú. Podľa podpredsedníčky SDKÚ Zuzany Martinákovej v strane už založili Združenie žien pri SDKÚ, kde sa ženám, ktoré budú mať záujem sa angažovať, umožnia zúčastňovať sa školení a absolvovať prípravu. "Existuje tu trend nedôvery k ženám na vysokých postoch - to treba zmeniť," hovorí Martináková.
SDKÚ tiež plánuje začať diskusiu o tom, aby funkciu ombudsmana zastávala žena, konkrétnu kandidátku však strane ešte nemá.
Isté je, že vyššie zastúpenie žien v dôležitých funkciách nezabezapečuje automaticky lepšie riadenie štátu. Odborníci hovoria skôr o tom, že ženy môžu do politiky priniesť "iný pohľad". Nezodpovedaná zostáva otázka aký.
Autor: mar, fw
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.