roku 145 subjektov v okrese prevádzkovalo 323 takýchto zdrojov. V tej súvislosti odbor vydal až 143 rozhodnutí o určení poplatku, ktorý predstavoval sumu 1,35 milióna korún.
Tie odviedli prevádzkovatelia na účet Štátneho fondu životného prostredia.
"Ide o poplatky za emisie zo stacionárnych zariadení na spaľovanie palív a iné druhy technológií, ale aj z výroby emitujúcich základné a ostatné znečisťujúce látky, ako sú oxidy síry, dusíka, oxid uhoľnatý, ale aj organické látky v plynnej fáze vyjadrené ako organický uhlík," vysvetlila nám odborníčka z odboru životného prostredia na OÚ Anna Zápotoková. Dodala, že zmenou surovín na vykurovanie z uhlia na plyn, najmä pri veľkých kotolniach, sa v okrese výrazne znížili emisie.
Ako pre ilustráciu Zápotoková uviedla, po splynofikovaní kotolne s celkovým tepelným výkonom 26,0 MW došlo k zníženiu emisií oxidov síry z 97,0 na 0,025 ton za rok. Vedľa už spomínaných látok odborníci namerali v ovzduší aj anorganické zlúčeniny chlóru, trychlóretylénu, ale aj acetónu a parafínov, ktoré sú produktom výrobných podnikov a ich technológií. Medzi najväčších znečisťovateľov ovzdušia v okrese Prešov zaradila firmu Kronospan Slovakia, s. r. o., ktorá sa zaoberá výrobou drevotrieskových dosák, hoci práve táto spoločnosť investovala do ekologických opatrení počas svojho pôsobenia najviac prostriedkov. Ako ďalších uviedla vojenské posádky, Cestné stavby a. s., VAP a. s. aj VAP s. r. o. a GBI Prešov.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.