Slovensko včera uzatvorilo na prístupových rokovaniach s Európskou úniou ďalšie dve kapitoly európskej legislatívy
V kapitole voľný pohyb osôb Slovensko pristúpilo na prechodné obdobie pre pohyb pracovníkov na 2+3+2 roky s tým, že si vyjednalo právo reciprocity. Tá mu umožní uplatňovať zhodné opatrenia voči členským štátom EÚ, ktoré sa rozhodnú obmedzovať prístup slovenských pracovníkov na ich trh, ako aj isté ochranné kroky voči novým členským štátom.
Pri voľnom pohybe kapitálu súhlasila Bratislava so sedemročným prechodným obdobím na predaj poľnohospodárskej a lesnej pôdy občanom EÚ, hoci pôvodne žiadala až desaťročný odklad. Samostatne hospodáriaci roľníci však budú môcť pôdu na Slovensku nakupovať až po troch rokoch trvalého pobytu a aktívneho hospodárenia, hoci EÚ pôvodne pre nich žiadne obmedzenia nenavrhovala.
"Myslím, že je to kompromis pre obe strany," komentoval hlavný slovenský vyjednávač Ján Figeľ dohodu vo voľnom pohybe osôb. Hoci Slovensko získalo právo na reciprocitu, deklarovalo ochotu obmedzenia neuplatňovať a vyzvalo členské krajiny EÚ, aby čo najrýchlejšie pristúpili k liberalizácii voľného pohybu pracovných síl.
Za dobrý výsledok považuje Figeľ aj dohodu vo voľnom pohybe kapitálu. "Sedem rokov zohľadňuje na jednej strane maximálnu ochotu členských štátov, na druhej strane je to dostatočne dlhé obdobie na vnútornú prípravu Slovenska (z hľadiska vytvárania registra evidencie pôdy a zamedzenia špekulatívnych nákupov)," uviedol hlavný vyjednávač SR.
Slovensko tak ku koncu švédskeho predsedníctva v EÚ uzavrelo 19 z celkového počtu 29 kapitol európskej legislatívy a v celkovom rebríčku kandidátskych krajín sa spolu s Českou republikou a Estónskom ocitlo na lichotivom štvrtom mieste. Maďarsko a Cyprus už uzavreli 22 kapitol, Slovinsko 20, SR, ČR a Estónsko po 19, nasleduje Litva s 18, Malta so 17, Lotyšsko a Poľsko so 16, Bulharsko s 10 a Rumunsko so siedmimi kapitolami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.