posledných 2 až 3 týždňov potvrdzujú, že deti majú strach z toho, čo povedia rodičia na zlé známky na vysvedčení, strach z toho, aký bude trest, či ho zvládnu a hovoria aj o strachu zo samotného telesného trestu, ktorý očakávajú. Medzi telefonátmi sa objavili aj úvahy o úteku z domova.
Ako pre TASR ďalej uviedla Dana Lovašová, vedúca LDD pôsobiacej pri FNsP v Košiciach, už pred niekoľkými dňami museli riešiť prípad školáka, ktorý skutočne odišiel z domu. Vďaka tomu, že zavolal na linku sa jej pracovníkom podarilo dieťa usmerniť a intervenciou u rodičov situáciu zvládnuť.
Samovražedné pokusy sa podľa Lovašovej našťastie zatiaľ nevyskytli, hoci pri polročnom vysvedčení myšlienky na takýto "posledný výkrik" zachytila psychiatrička tamojšej detskej kliniky u troch školopovinných detí. Vedúca LDD odporúča deťom, aby známky, ktoré očakávajú na vysvedčení pred rodičmi netajili. Lepšie je pripraviť ich vopred na to, že známka bude horšia ako očakávali a že sa im nepodarilo všetko zvládnuť tak, ako chceli. Rodič potom nie je prekvapený a jeho reakcie sú iné.
Samotným rodičom Lovašová odporúča, aby si uvedomili, že vysvedčenie ich dieťaťa je aj vysvedčením ich práce. Ako spresnila, je to tiež oznámkovanie podmienok, ktoré dieťaťu pripravili, ako sa starali o to, či má úlohy, či im rozumie a prípadne, či mu vedeli látku vysvetliť, alebo zabezpečiť doučovanie.
"Rodičia by sa mali zamysleli nad sebou, či urobili skutočne všetko preto, aby dieťa malo také výsledky, aké si oni predstavovali. Často sa totiž stáva, že rodičia od detí veľa vyžadujú, ale sami pre to nič neurobia," dodala.
Na druhej strane je potrebné vziať do úvahy schopnosti a reálne možnosti dieťaťa a nepreceňovať ho. Niečo dieťa môže zvládnuť snahou, ale každé má svoje limity. U menších detí podľa Lovašovej však veľkú úlohu zohrávajú práve rodičia a ich schopnosť zabezpečiť podmienky, aby dieťa dosahovalo dobré výsledky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.