fyzických osôb. Za uplynulé tri roky sa situácia v rozvoji živnostenského podnikania stabilizovala, ale medziročné prírastky podnikateľov sa už nepohybujú na úrovni 8 až 9, ale klesli na 2 až 3 percentá. Na druhej strane agenda dobrovoľného vracania živnostenských oprávnení narástla výrazne, až o 20 percent. Podobné číslo sa týka aj požiadaviek na zmeny v oprávnení.
S touto situáciou súvisí novela živnostenského zákona, ktorej odborným garantom je živnostenský odbor Ministerstva vnútra (MV) SR a platnosť nadobudne už 1. septembra 2001. Počas dvoch uplynulých dní pracovníkov odborov všeobecnej a vnútornej správy na krajských úradoch a vedúcich živnostenských odborov na okresných úradoch z celého Slovenska školil autorský tím novely v Lipovciach (okres Prešov).
"Stovka účastníkov dostala úplné znenie zákona v pracovnej verzii, ktorú sme s kolegami Kopálom a Urmínom podrobne vysvetlili. Počas workshopu zozbierame námety, pripomienky, prípadne nejasné témy a odpovieme aj na ďalšie otázky. Podelíme sa so svojimi skúsenosťami," povedal nám včera riaditeľ živnostenského odboru (ŽO) na MV SR Ján Dutko (na obr.). Zákon z roku 1994 bol vo vykonávacích predpisoch novelizovaný 34-krát a terajšia novela živnostenského zákona z dielne MV SR bola schválená po 7 rokoch. Ako riaditeľ Dutko zdôraznil, pri júnovom hlasovaní v parlamente nikto z opozičných poslancov nehlasoval proti a zákon bol prijatý vo vzácnej názorovej zhode. Predstavitelia rozhodujúcich podnikateľských združení a zväzov verejne deklarovali podporu tomuto zákonu.
"Nosnou časťou novely je prispôsobenie právnej úpravy živnostenského podnikania pravidlám Európskej únie. Ďalšou časťou je výrazná liberalizácia podmienok pri vstupe do podnikania, to znamená v znížení živností zo 144 na 99. Všetky ostatné budú voľné živnosti. Uchádzač po splnení troch kritérií a tie ostali v pôvodnom znení, sa vykonaním ohlásenia na príslušnom živnostenskom úrade stáva držiteľom oprávnenia," vysvetlil. Medzi ďalšie podstatné zmeny zaradil postupné presmerovanie výkonu štátnej správy z miesta osvedčenia na miesto reálnej prevádzky. Citlivým spôsobom sa tiež ponúka Slovenskej živnostenskej komore (SŽK) participovať na preverovaní vo forme náhradného preukazovania odbornej spôsobilosti v jednotlivých živnostiach.
SŽK je na scéne od roku 1998 a doteraz nebola pre výkon štátnej správy rovnocenným partnerom, preto nás táto zmena zaujala. "Sme si vedomí, že táto organizácia by mala zastrešovať všetkých podnikateľov a takouto formou jej ponúkame možnosť ovplyvňovať živnostenské podnikanie pri získaní osvedčenia. Je na nich, ako sa tejto úlohy zhostia a ako ich bude podnikateľská obec akceptovať," dodal. Novela výrazne odstráni interpretačné nezrovnalosti v zákone, teda štátni úradníci budú mať obmedzenú voľnú úvahu pri plnení podmienok vstupu do podnikania. Znenie je teraz exaktne precizované, pričom obsahuje aj reštrikcie pre tých, ktorí k podnikaniu pristupujú špekulatívne a dlhodobo produkujú nekvalitný tovar alebo služby.
Zásadnou zmenou bude aj skrátenie lehoty na vydanie koncesie zo 60 na 30 dní, ale aj možnosť pozastavenia živnosti na 6 mesiacov, aby sa nemusel opakovať proces vybavovania koncesie. Novela prináša novinku a tou je vydávanie výpisu zo živnostenského registra, ktorý sa oficiálne stane preukazom podnikateľa. Bude obsahovať všetky rozhodujúce a aktuálne informácie. Bude zároveň dokladom pre všetky dozorné, inšpekčné a vyhľadávacie inštitúcie. Na druhej strane Dutko poznamenal, že štát má záujem na regulácii koncesovaných živností za účelom ochrany zdravia a majetku spotrebiteľov. V prípade podnikania so zbraňami, chemickými látkami a podobne sa počet koncesií zníži zo 41 na 15, ostatné budú preradené do viazaných, remeselných alebo voľných živností.
Na našu otázku, či zmeny v novele budú k podnikateľom prísnejšie ako doteraz, nám riaditeľ ŽO MV SR odpovedal: "Naopak. Novelou sme dokázali vytvoriť také podmienky, ktoré uľahčia vstup do podnikania. Treba si však uvedomiť, že jedna vec je získať oprávnenie na podnikanie a druhá vec je realizovať činnosť a prosperovať. Ziskovosť je závislá nie na živnostenských úradoch, ale na hospodárskej stratégii štátu, odvodových a daňových povinnostiach, ako aj na celom rade iných ekonomických nástrojov, ktoré predkladateľ nemôže ovplyvniť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.