najznámejších častí, je Stredná Dalmácia, ktorá ponúka návštevníkovi nespočetne množstvo zaujímavých zákutí, kultúrnych a historických pamiatok. My sme sa na pozvanie Chorvátskeho turistického združenia, zamerali najmä na tie časti, ktoré nie sú ešte rekreantom také známe. O Chorvátsku môžeme s pokojným svedomím povedať, že je to krajina tisícich ostrovov. Táto jej výnimočnosť, má však aj svoje negatíva. Tí, ktorí si potrpia na široké obzory, budú sklamaní. Skutočne nemôžte z pobrežia sledovať guľatosť našej zeme.
Turistami ešte neobjavený ostrov Vis
O ostrove Hvar sa hovorí, že je perlou Chorvátska. A Hvarčania sú na to veru patrične hrdí. Ich malebný ostrov a najmä mestečko Hvar, silne pripomína Monako. Je tam nespočetne veľa malých kaviarničiek, butikov, hotelíkov a vo vzduchu cítiť levanduľu, ktorá je známym chorvátskym vývozným artiklom. Okrem voňavého bohatstva, sú obľúbené aj hvarské vína, o ktorých sa hovorí ako o najlepších v Chorvátsku. Znalci si určite zgustnú na bielom víne - Pošip a červenom - Babič. Apropó, nemožno zabudnúť ani na jedlo. Okrem typických morských pochúťok, ako scampi a rôznych morských potvor, si nenechajte ujsť ani ich známu šunku pršut, skvelú zmrzlinu a napodiv aj celkom dobré tuzemské pivo.
Zhýčkaní komfortom Hvaru, sme sa na druhý deň vypravili loďou na neďaleký ostrov Vis. Ten nás v dobrom zmysle slova šokoval. Do roku 1992 na ňom bola vojenská základňa, takže pre turistov znamenal tabu. Po odchode armády, začala vojna, takže rekreanti sa tam opäť nehrnuli. A to práve Vis "zachránilo" od všade prítomnej komerčnosti. Vis je rajom romantikov a hľadačov minulosti. Ostrov bol prvou gréckou kolóniou na východnom jadranskom pobreží. V miestnom múzeu vystavujú nespočetné množstvo antických amfor a predmetov, nad ktorými srdce zberateľa zaplesá. Dodnes vo vodách v okolí ostrova, môžu potápači vyloviť rôzne historické drahocennosti. Ale pozor, všetky vylovené starožitné veci musíte odovzdať miestnym úradom, ak nechcete skončiť pred súdom, alebo s mastnou pokutou.
Mestečko Vis sa už začína turisticky preberať k životu, ale hľadači rajského pokoja by mali zamieriť do rybárskej dedinky Komiža, 18 kilometrov vzdialenej od mestečka Vis. Ovanie vás v nej závan nostalgie. Pri malom zálive, v miniatúrnych tavernách, celý deň posedávajú bafkajúc slnkom ošľahaní rybári, prižmúrene hľadiac na more, kedy sa zdvihne ten pravý vietor, aby mohli vyraziť na lov. V lenivom letnom dni, kde zastal čas a pod nohami sa pletú len mačky, môžete nerušene obdivovať krásy Jadranu, bez hulákania diskoték a globálnych turistických atrakcii.
Promenáda po Makarskej riviere
A späť na pevninu. Z ostrovov sme sa doplavili rovno do mesta Split. Je to druhé najväčšie mesto Chorvátska, má vyše 250 tisíc obyvateľov a vraví sa o ňom ako o najkrajšom chorvátskom meste. Povesti neklamú, je skutočne čarovné. Okrem mora, ponúka návštevníkom aj nevšednú históriu. Dominantou je starý kaštieľ rímskeho cisára Diokleciána. Vedú doň štyri vchody, ktorými sa dostanete sťaby do iného sveta alebo mestečka, plného krivolakých zákutí, úzkych uličiek a útulných námestí.
Všade sú, samozrejme, obchodíky, kaviarničky a všetko potrebné pre rozmaznaného turistu. Nás zaujali diokleciánove pivnice, ktoré v minulosti slúžili ako odpadové šachty. Škoda len, že teraz sú už vypratané a slúžia ako atraktívne priestory na rôzne kultúrne podujatia, koncerty a výstavy.
Keďže Split je srdcovou záležitosťou každého Chorváta, je aj najdrahším mestom na pobreží. Ako nám prezradil náš priateľ, chorvátsky sprievodca Pavol, v posledných rokoch je tam veľký boom zahraničných investorov. Dovoliť si bývať v Splite, môže len málokto. Meter štvorcový tam stojí od 1 200 DM vyššie.
Na našom výlete po Dalmácií sme nemohli nenavštíviť aj najznámejšie turistické centrá - Makarska, Tučepi, Podgora, Baška Voda... Cestou domov sme neobišli ani Zágreb. Ten je síce hlavným mestom Chorvátska, ale stále je v tieni záujmu turistov, ktorí v tejto krajine hľadajú najmä slnko, more a pláže. Pritom aj Zagreb má množstvo zaujímavých pamiatok, ktoré stojí zato vidieť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.