znižovanie stavu zamestnancov. Je takýto postup zamestnávateľa možný, môže ma prepustiť aj počas materskej dovolenky?
Zn.: Materská dovolenka a výpoveď
Odpoveď: V Zákonníku práce sú taxatívne vypočítané dôvody, kedy môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe (§ 48). Zákaz výpovede platí počas dočasnej práceneschopnosti pracovníka, pokiaľ si túto neschopnosť nevyvolal úmyselne, alebo nespôsobil v opilosti. V tomto prípade trvá zákaz výpovede odo dňa, keď bol zamestnanec rozhodnutím lekára uznaný za dočasne práceneschopného, až do rozhodnutia o tom, že zamestnanec je z tohto dôvodu invalidný, alebo čiastočne invalidný. Ďalej nesmie dať zamestnávateľ výpoveď pri povolaní zamestnanca na službu v ozbrojených silách odo dňa, keď mu bol doručený povolávací rozkaz, až do uplynutia dvoch týždňov po prepustení z tejto služby. V ochrannej dobe je a teda aj zákaz výpovede platí tiež pre zamestnanca dlhodobo uvoľneného na výkon verejnej funkcie, pre tehotnú zamestnankyňu a pre zamestnankyňu, alebo pre osamelého zamestnanca trvalo sa starajúcich aspoň o jedno dieťa mladšie ako tri roky. Ak bola daná výpoveď v rozpore s týmto zákazom, takáto výpoveď je neplatná a neplatnosť rozviazania pracovného pomeru týmto spôsobom môže zamestnanec uplatniť na súde do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa pracovný pomer mal skončiť týmto rozviazaním.
Zo zákazu výpovede však platia niektoré výnimky. Zákaz výpovede sa predovšetkým nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi pre organizačné zmeny uvedené v § 46 ods. 1 písm. a, a b, ZP, teda, ak sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť, ak zamestnávateľ zaniká, alebo sa jeho časť prevádza k inému zamestnávateľovi, ktorý nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať podľa pracovnej zmluvy. Zákaz výpovede neplatí ani v prípadoch, keď môže zamestnávateľ okamžite zrušiť pracovný pomer (odsúdený zamestnanec v trestnom konaní, hrubé porušenie pracovnej disciplíny), pre iné porušenie pracovnej disciplíny (sústavné menej závažné), pokiaľ nejde o tehotnú zamestnankyňu alebo o zamestnankyňu, či osamelého zamestnanca, ktorí sa trvalo starajú o dieťa mladšie ako tri roky.
Ako ste si už iste všimli, materská dovolenka nepatrí medzi tie dôvody, pre ktoré platí zákaz výpovede. Zamestnávateľovi teda v podstate teoreticky nič nebráni dať zamestnankyni výpoveď aj počas MD. Háčik je však v tom, že každá žena je na MD s dieťaťom mladším ako tri roky. A - ako sme už uviedli - doba starostlivosti o dieťa mladšie ako tri roky je ochrannou dobou, počas ktorej tiež platí zákaz výpovede. Preto je výpoveď, ktorú vám dal zamestnávateľ, neplatná.
Iná by však bola situácia, keby ste nedostali výpoveď pre nadbytočnosť, ale pre organizačné zmeny, teda z dôvodu zrušenia, premiestnenia, alebo zániku zamestnávateľa podľa § 46 ods. 1 písm. a, b, ZP. V takom prípade by sa aj na vás vzťahovala výnimka zo zákazu výpovede, aj napriek tomu, že ste na materskej dovolenke.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.