MVDr. Anton HVOZDÍK, CSc., zoopsychológ
Otázka: Po úraze môjmu 4-ročnému newfoundlandskému psovi diagnostikovali parciálnu epilepsiu s následnými poruchami správania. Veterinárny lekár nás upozornil, že zmeny v podobe agresivity môžu byť nebezpečné aj pre blízke okolie a navrhol eutanáziu. Keďže psa všetci vnímame ako člena rodiny, veľmi ťažko sa rozhodujeme k tomuto kroku. Mohli by ste nám poradiť ešte nejaké riešenie?
Zn.: Epilepsia
Odpoveď: Pri takto popísanej anamnéze je možné vychádzať len zo samotnej diagnózy. Je pravda, že epilepsia u psov je závažný neurologický, patologický stav mozgových štruktúr, ktorý sa prejavuje symptómami v oblasti vedomia, pohybu a zmenami v správaní. Epilepsia má dve formy, generalizovanú (straty vedomia) a parciálnu (len pohybové poruchy). Z hľadiska klinickej etológie a zoopsychológie je na tomto prípade zaujímavá pridruženosť emocionálnych porúch, t. j. agresívneho správania. Pri štandardných epileptických formách je to jav atypický. Z tohto pohľadu je potrebné chápať aj návrh veterinárneho lekára na eutanáziu psa.
Ako diagnostickú indíciu v tomto prípade vidím v podobe tzv. psychomotorickej epilepsie, pri ktorej emocionálne poruchy sú jej špecifickou súčasťou. Napriek tomu, že aj pri tomto variantne ochorenia je nutná návšteva špecializovaného pracoviska, z hľadiska poradenského budú stručne popísané niektoré skutočnosti tohto ochorenia. Vzhľadom na to, že ide o zdĺhavý a náročný terapeutický proces, klient sa na základe toho môže priebežne orientovať vo svojom rozhodnutí na liečbu alebo eutanáziu.
Odporúča sa kombinovaná liečba psychofarmakologického a antiepileptického typu. Pri prvej fáze terapie je korigované emocionálne správanie (agresivita, úzkosť, predráždenosť, atď.) (Xanax). Jej úspešnosť sa môže očakávať približne na 20. deň od začiatku liečby. Druhá fáza je charakterizovaná aplikáciou špecifických liekov antiepileptík (Depakine Chrono). Celý terapeutický program pri priaznivej farmakologickej odozve trvá asi 6 7 mesiacov.
Pri psychomotorickej epilepsii je obzvlášť nutná podrobná anamnéza, diferenciálna diagnóza, čo si vyžaduje ďalší časový a odborný vklad pri liečení tohto ochorenia. Vzhľadom na to, že prognóza celého diagnosticko-terapeutického procesu je neistá, závažnú úlohu pritom zohráva klient so svojou osobnosťou, psychosociálnou, etickou, ale aj ekonomickou dispozíciou.
Autor: jn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.