Zdravotnícke zariadenia totiž nemôžu čerpať z ním odporúčaných vnútorných zdrojov, pretože ich jednoducho nemajú. Riaditelia zdravotníckych zariadení na Slovensku pristúpili k riešeniu úlohy po svojom. Niektorí sa uchýlili k prepúšťaniu zdravotníckeho personálu, ďalší siahli na osobné hodnotenia lekárov. V našej nemocnici to dal riaditeľ na starosť primárom jednotlivých oddelení. Našťastie, u nás to nebude až také dramatické, pretože napríklad ja som po 25 rokoch praxe a troch atestáciách dostával len 700 korún, povedal nám popradský chirurg MUDr. Ján Debre (na snímke), ktorého kolegovia zvolili za predsedu novovzniknutého lekárskeho odborového združenia pri NsP v Poprade. Podľa neho, zvyšovanie platov takýmto spôsobom od 1. júla je zámerne načasované na začiatok dovoleniek. Minister doslova zvalil hľadanie vnútorných rezerv na riaditeľov zdravotníckych zariadení. Tí sa zase spoliehajú na svojich primárov. Akoby nikto nebol ochotný zobrať zodpovednosť za stav rezortu do vlastných rúk. Tu v Poprade je návrh, aby napríklad oddelenie chirurgie pracovalo len na tretinovú vyťaženosť. Napriek deklarovanému zvýšeniu miezd nás to pripraví o ďalšie peniaze. Výsledkom tohto stavu je skutočnosť, že štátny lekár dnes zarába trikrát menej ako štátny, povedal nám lekár, ktorý sa vlani zúčastnil nátlakových akcií i hladovky pred budovou parlamentu v Bratislave. Ako uviedol ďalej, do novej popradskej odborovej organizácie lekárov sa dodnes prihlásila väčšina, asi 80 doktorov, z miestnej nemocnice. Títo vyjadrili plnú podporu tzv. zvolenskej výzve Lekárskeho odborového združenia, žiadajúcej rezortného ministra Romana Kováča na odstúpenie z postu ministra. Nekompetentnosťou stráca dôveru. Jeho zotrvanie vo funkcii ohrozuje ďalší možný postup reformy zdravotníctva. Návrh riešenia zvýšenia tarifných platov štátnych lekárov vyjadruje neschopnosť ministra vyriešiť problémy rezortu. Je to práve on, kto stavia štátnych lekárov do pozície tých, ktorí majú rozhodnúť sami proti sebe, píše sa vo výzve.
Výsledkom nespokojnosti štátnych lekárov v Poprade je ich snaha byť pri tom, keď riaditeľ nemocnice rozhodne o spôsobe zvyšovania ich platov. V praxi to znamená, že v prípade, ak ich pripomienky nebudú akceptované, po končení dovolenkového obdobia sú ochotní k 1. septembru tohto roku vstúpiť do štrajkovej pohotovosti. Odmietame navrhované reštrikčné opatrenia, ktoré nemajú racionálny podklad a doteraz neboli realizované v žiadnom rezorte. Vyhrážky hromadného prepúšťania, obmedzené preplácanie nadčasových hodín pohotovostných služieb, vynucované vyberanie neplateného voľna a zabezpečenie príslužieb bez finančnej náhrady nás vracia niekoľko desaťročí dozadu. Som presvedčený, že tieto praktiky by sa negatívne prejavili nielen na prevádzke zdravotníckych zariadení, ale najmä na kvalite poskytovania zdravotníckej starostlivosti pacientom, dodal na záver J. Debre.
My sme sa prirodzene pokúsili získať vyjadrenie aj od riaditeľa nemocnice. Zaujímalo nás, z akých zdrojov chce zabezpečiť zvýšenie platov lekárom pracujúcim v NsP, či použije niektorú z praktík, ktorých sa obávajú odborári a či pri prijímaní opatrení bude brať do úvahy ich požiadavky a pripomienky. Do včerajšej uzávierky našich novín nám svoje stanovisko, napriek predbežnému prísľubu, nedoručil. Určite ho prinesieme v niektorom z nasledujúcich vydaní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.