s ním o novele zákona o sústave základných a stredných škôl, ktorú schválila Národná rada a jej poslanci. Tá upravuje presun zriaďovateľskej funkcie stredných odborných učilíšť z rezortných ministerstiev na krajské úrady (KÚ), ktorý má byť uskutočnený k 1. júlu 2001.
Aj keď učilištia budú od spomínaného dátumu patriť pod KÚ, návrh na ich vyradenie zo siete stredných škôl alebo ich redukcia je konzultovaná s príslušnými ministerstvami, ktoré sú v súčasnosti ich zriaďovateľmi.
"Minister Ftáčnik v diskusii odpovedal riaditeľom učilíšť na tridsať písomných a asi päť priamych otázok týkajúcich sa delimitácie učilíšť pod krajské úrady. Čo sa týka prechodu zriaďovateľských funkcií, krajské úrady dostali za úlohu urobiť dodatky listín v ktorých sa bude deklarovať zriaďovateľská funkcia KÚ," vysvetlil nám priebeh porady ako aj konkrétne kroky, ktoré je potrebné v krátkom časovom úseku vykonať vedúci hospodársko-riadiaceho oddelenia Odboru školstva Krajského úradu v Košiciach JUDr. Jozef Štuler.
Ako sme vás už informovali, riaditelia poukazovali hlavne na obavy, či sa v súvislosti so zmenou nebudú meniť aj personálne obsadenia.
"Ako všetkých prítomných minister ubezpečil k takýmto krokom by dôjsť nemalo. Stredné odborné učilištia sú totiž samostatné právne subjekty, preto krajský úrad do personálneho obsadenia škôl zasahovať nebude."
Keďže však ide iba o návrh a nie o záväzné nariadenie, ktorého vydanie nie je v pôsobnosti Ministerstva školstva SR, v kuloári dejiska porady viacerí riaditelia krútili hlavami. Obavy, že presun môže viesť k zmocneniu sa majetku SOU vyjadrili riaditelia učilíšť dostatočne razantne.
"Nie k ničomu takému nedôjde a majetok, ktorý majú školy v správe od štátu im naďalej zostane. Dohodli sme sa, že majetok do správy krajských úradov nepôjde, nakoniec prečo aj. V Košickom kraji - narozdiel od niektorých iných - majú všetky učilištia i strediská praktického vyučovania právnu subjektivitu."
Cieľom novely je umožniť efektívnejšie využitie materiálno-technického zabezpečenia a finančných prostriedkov. Novela umožní zlučovať už zriadené stredné odborné učilištia (SOU) a stredné odborné školy do jedného subjektu a tiež umožní ministerstvu školstva pristúpiť efektívnejšie k racionalizácii siete škôl. Táto skutočnosť bola ďaľším jablkom sváru.
"Mám strach, aby nedošlo k situácii, že keď konkrétna obec nebude mať o určitý typ školy záujem, jednoducho ju zruší," povedala nedávno pre Korzár riaditeľka SOU textilného Dr. Darina Tormová.
"Podľa zákona majú stredné odborné učilišťia zaručené, že pokiaľ by došlo k zlučovania škôl, musí s tým súhlasiť aj bývalý (terajší do 1.7.2001) zriaďovateľ. Pokiaľ by sa ministerstvo školstva a bývalý zriaďovateľ nedohodli o osude školy by rozhodovala vláda. To sa týka aj učebných osnov, či odborov, tie sa meniť bez súhlasu bývalého zriaďovateľa taktiež nebudú," tvrdí J. Štuler.
Asi najviac pripomienok sa týkalo financovania učilíšť, ako aj prerozdelenia finančných prostriedkov. "Problém vidím v peniazoch, mám totiž pocit, že ich nebude dostatok," povedal nám pred pár dňami riaditeľ Stredného odborného učilišťa stavebného Ing. Michal Mitrík.
"V prípade kapitálových výdavkov budú peniaze, ktoré doteraz neboli vyčerpané zaslané zriaďovateľmi na účet krajského úradu. Zo strany ministerstva školstva bol daný riaditeľom prísľub, že MŠ bude presadzovať rozpočet pre budúce roky v takej výške, ako dostávali školy od jednotlivých ministerstiev," dozvedeli sme sa od JUDr. Štulera.
Termín presunu zriaďovateľských funkcií sa blíži, preto nás zaujímali kroky, ktoré sa budú v nasledujúcich dňoch diať.
"K 1. júlu musia uzrieť svetlo sveta zriaďovateľské listiny a o dva týždne neskôr i delimitačné protokoly, ktoré podpíšu prednostovia krajských úradov. Všetko by malo prebehnúť bez problémov," dodal JUDr. Štuler.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.