100.000 ľudských životov. Podľa údajov ruských poslancov regionálne konflikty zaplatilo životom až 600.000 ľudí. S odvolaním sa na dlhodobé výskumy experta Vladimira Mukomeľa a údaje predstaviteľov ruskej Štátnej dumy to tvrdí ruský denník Nezavisimaja gazeta.
Regionálne konflikty nie sú z dlhodobého hľadiska výhodné pre nikoho, s výnimkou časti elity, pre ktorú sa vojny stávajú spôsobom výstupu na politický Olymp a prostriedkom ovládnutia finančných tokov a národného bohatstva. Aj pre elitu sa však udržanie pri moci stáva v dôsledku ekonomických ťažkostí problémom.
Priame škody vojen na území bývalého Sovietskeho zväzu sú odhadované na 15 miliárd dolárov. Najväčšie škody vznikli v Gruzínsku, Azerbajdžane a v Tadžikistane. Ďalším dôsledkom konfliktov sú obrovské ekonomické otrasy, zánik celých ekonomických odvetví, dlhodobý ekonomický úpadok, pokles životnej úrovne o desiatky rokov späť, migrácia, vznik veľkých skupín utečencov a dokonca aj úpadok kultúry.
Od konca 80. rokov na v priestore bývalého Sovietskeho zväzu odohralo päť vleklých regionálnych vojen s nasadením armády a ťažkých zbraní. Kým vojny v Karabachu, Tadžikistane, Južnom Osetsku, Podnestroví sa už skončili, vojenský konflikt v Čečensku pokračuje.
Krátkodobých ozbrojených konfliktov, ktoré viedli k civilným obetiam, bolo od 80. rokov približne dvadsať a asi 100 konfliktov malo charakter neozbrojených medzištátnych, medzietnických a náboženských incidentov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.