podobe rozličných chorôb. Najčastejším ochorením, ktorým sa môžu cestovatelia nakaziť pri cestách v tropických, subtropických, ako i v oblastiach s miernym podnebím, je vírusová hepatitída, čiže žltačka typu A a B. U nechránených osôb sa hepatitída A vyskytuje stokrát častejšie ako týfus a tisíckrát častejšie ako cholera. Očkovanie proti hepatitíde A sa odporúča pri cestách do krajín Afriky, Stredomoria, Ázie, Stredného východu, Strednej a Južnej Ameriky. Ku geografickým oblastiam s vysokým výskytom hepatitídy B patria krajiny južnej Ázie, Afriky, Blízkeho východu a Južnej Ameriky.
Preto by mal každý cestovateľ dodržiavať všetky hygienické zásady, dávať prednosť dobre tepelne upraveným jedlám, nápojom len keď sú zaručene v originálnom balení, odolať rôznym pokušeniam ako je tetovanie alebo turistický sex.
"Ani ubytovanie v päťhviezdičkovom hoteli nechráni pred nákazou. Môže sa totiž stať, že v takomto zariadení, kde nie je pitná voda, vám do nápoja, ktorý si objednáte, dajú ľadové kocky pripravené zo závadnej vody," upozorňuje primárka oddelenia pre cudzokrajné choroby FN v Bratislave MUDr. Ľudmila Šišková a dodáva: "Informovať sa o očkovaní je potrebné najneskôr mesiac pred odchodom do zahraničia. Zväčša totiž očkovanie pozostáva z aplikácie viacerých vakcín, ktoré sa môžu podávať v niekoľkých dávkach. Napríklad očkovanie proti hepatitíde A pozostáva z aplikácie dvoch dávok vakcíny a proti hepatitíde B z troch dávok. Teraz je už však na trhu aj kombinovaná vakcína. Človek dostane tri injekcie. Druhú mesiac po aplikovaní prvej a poslednú pol roka po druhej vakcíne. Toto očkovanie zaisti imunitu proti obom typom hepatitídy. Čo ocenia cestovatelia, ktorí musia často absolvovať viac očkovaní proti rôznym ochoreniam, pretože proti dvom chorobám ich zaočkujú len jedným vpichom."
Autor: em
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.