nedovolenej výroby a držania jadrových materiálov. V hre bol kontaminovaný kontajner s rádioaktívnym materiálom, ktorý mal obsahovať Urán 238 s hmotnosťou 18,39 kg. Ten traja z obžalovaných v apríli 1995 previezli z Uble do Košíc, kde odpočíval na balkóne dôchodkyne Anny S. O týždeň neskôr s pomocou ich komplicov putoval do Svitu, odkiaľ mal byť prepravený na letisko Poprad s cieľom ďalšieho vyvezenia do Maďarska. K tomu však nedošlo, pretože v priebehu uvedenej činnosti, ktorej sa podľa obžaloby dopustili ako organizovaná skupina, dvoch Ukrajincov, troch Maďarov a štyroch Slovákov, zaistilo špeciálne policajné komando…
Po siahodlhom dokazovaní, na ktoré v priebehu dvoch rokov ´padlo´ pätnásť pojednávaní, súd vyniesol nasledovný verdikt: Milana B. a Józsefa K. z Maďarska spod obžaloby prokurátora oslobodil, Ivanovi J. P. z Ukrajiny, podnikateľke z Maďarska a ´domácemu´ Štefanovi B. naparil po 10 rokov basy, ďalšiemu Ukrajincovi Nikolajovi K. a dôchodcovi Zoltánovi B. z Miskolca po 8 rokov a košickým dôchodkyniam Anne S. a Helene Ch. mimoriadne znížený trest 4 a pol roka basy. Pre výkon trestu boli všetci zaradení do prvej - najmiernejšej - nápravnovýchovnej skupiny.
Aj keď uvedený verdikt Krajského súdu v Košiciach zaznel pred viac ako štyrmi rokmi, obžalovaní nenastúpili do výkonu trestu, pretože rozsudok nenadobudol právoplatnosť. Po tom, čo sa odvolali, ho najvyšší súd zrušil a vrátil na došetrenie prokurátorovi s tým, že je nevyhnutné preskúmať obsah kontajnera a tiež vypracovať kontrolný znalecký posudok. Stalo sa. Ako sme sa z dobre informovaného zdroja dozvedeli, otvorenie kontajnera prinieslo zaujímavé zistenie. Ukázalo sa totiž, že nie je naplnený rádioaktívnym materiálom obsahujúcim Urán 238 s hmotnosťou 18,39 kg, ako sa uvádzalo v obžalobe, ale že ochudobnený Urán sa nachádza len v jeho obale...
Potvrdilo sa tak, že tvrdá kritika obžalovaných a ich obhajcov, keď pukazovali na to, že vyšetrovanie uránovej kauzy bolo v prípravnom konaní vykonané nedôsledne, bola opodstatnená. "Tento závažný prípad policajti objasnili za dva mesiace. Zrejme im šlo o to, aby vyšetrovanie ukončili ukážkovým spôsobom, teda v čo najkratšom čase. Tvrdím však, že závery boli urobené predčasne..." uviedol obhajca Štefana B. On i jeho kolegovia sa zhodli na tom, že nič nebránilo tomu, aby inkriminovaný kontajner preskúmali experti v Jaslovských Bohuniciach, kde po celý čas odpočíval. Raz-dva by sa ukázalo, či Urán v kontajneri je, alebo nie je...
"Vraj sme mali presne rozdelené úlohy, všetko sme si naplánovali a pracovali sme koordinovane. Z priebehu pojednávania je však zrejmý opak, bola to chaotická činnosť. Navyše, delila nás jazyková bariéra," nechal sa počuť Zoltán B. Nielen on, ale všetci obžalovaní sa pred súdom bránili, že nevedeli o tom, čo prevážzujú. Jeden tvrdil, že to bolo trafo, druhý, že išlo o banduru, ďalší bol presvedčený, že v taške je agregát na zváranie. Unisono spochybňovali tvrdenia experta, ktorý pomocou gamaspektronickej analýzy dospel k záveru, že kontajner je naplnený Uránom 238 s obsahom 0,4 percenta Uránu 235. Ten však na svojom závere zotrval a zdupľoval ho aj ďalší expert, ktorý robil kontrolný posudok na správnosť použitej metódy a zvoleného postupu pri zisťovaní obsahu kontajnera.
Dnes už je jasné, že veci sa majú inak. Stačilo "rozpíliť" kontajner vyžarujúci smrteľné lúče... Mimochodom, do jeho útrob nakukli pracovníci istej košickej firmy a aj ich zásluhou je koniec dohadom a domnienkam. Stručne povedané, obžalovaní mohli prevážať len prázdny kontajner, v ktorého obale sa nachádza ochudobnený Urán. Nová obžaloba prokurátora je už na súde, ale ako bude táto kauza napredovať, je ako sa hovorí, vo hviezdach. Všetci obžalovaní boli v apríli 1997 prepustení z väzby na slobodu a rozišli sa do svojich domovov.
Ako sme už písali, nejde len o Slovákov, ale aj o dvoch Ukrajincov a troch Maďarov. A práve s účasťou obžalovaných, ktorí žijú v zahraničí, môže byť problém. Pri prepúšťaní na slobodu všetci tvrdili, že chcú spolupracovať a prostredníctvom advokátov udržiavať kontakt so súdom. Vyjadrili sa v tom zmysle, že nemajú záujem mariť trestné konanie, najmä tí z nich, ktorí sa cítia "pošpinení" a chcú dokázať svoju nevinu. "Chcem naďalej chodiť na Slovensko a obchodovať s firmami," vyhlásil Ivan Jurievič P. z Ukrajiny. Odvtedy však uplynuli štyri roky a či obžalovaní svoje predsavzatia dodržia a na trestnú lavicu zasadnú v pôvodnej zostave, ukážu najblišie mesiace.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.