skúsenosť, trvajúcu niekoľko desaťročí, ktorou je komunizmus. Je to zaujímavá skúsenosť, ktorú Západ nezažil, preto môže byť vzájomným obohatením a poučením, uviedol Havel v rozhovore pre švajčiarsky denník Le Temps.
Podľa jeho slov je ilúziou myslieť si, že krajiny strednej a východnej Európy už "prežuli" túto skúsenosť. Ešte niekoľko desaťročí venovaných úvahám a analýzam bude potrebných, kým sa všetky skúsenosti spracujú a bude možné sa s nimi podeliť, citoval dnes Václava Havla švajčiarsky denník Le Temps.
Český prezident poskytol denníku rozhovor pri príležitosti svojej včerajšej oficiálnej návštevy Švajčiarska. Hovoril v ňom na témy provincializmu, úsilia stať sa členom Európskej únie (EÚ)a NATO, ale aj euroskepticizmu, i nedostatočného "nadšenia" obyvateľov západnej Európy z rozširovania EÚ.
V spojitosti s provincializmom Havel povedal, že v oblasti kultúrnej, ekonomickej a všeobecne civilizačnej sa český a švajčiarsky provincializmus odlišujú. Provincializmus má blízko k euroskepticizmu, oba javy sú vo Švajčiarsku aj ČR viditeľné. Korene euroskepticizmu sú v oboch krajinách mnohé, ale české sú odlišné. Švajčiarsko je rozvinutejšia krajina ako mnohé iné v EÚ, čo určite neplatí o ČR.
Havlovi sa zdá, že Švajčiari majú strach z toho, že časť ich bohatstva sa "rozplynie" v EÚ. To neplatí o ČR, dodal V. Havel. Podľa prezidenta ČR tento jav v jeho krajine má už 300 rokov a ide o osobitný spôsob správania, prenášajúci sa z generácie na generáciu. V. ktorú už viackrát urobili, povedal Havel.
České obyvateľstvo pozoruje aj nedostatok "nadšenia" obyvateľov členských krajín EÚ pre nové uchádzačské krajiny o vstup do únie. Obyvatelia európskej pätnástky sa obávajú rozšírenia a jeho následkov, uviedol Havel. Podľa neho to nie je hlavná príčina euroskepticizmu v ČR. Nezáujem verejnej mienky v európskej pätnástke sa nesmie stať živnou pôdou pre český euroskepticizmus.
Autor: Ženeva (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.