Na viaceré riziká, ktoré so sebou môže priniesť rozšírenie Európskej únie (EÚ) včera upozoriliú britské noviny Financial Times.
Varujú, že expanzia z 15 na 25 členov bude pre úniu obrovským šokom a iba veľmi málo vlád členských krajín EÚ sa vážne zaoberá dôsledkami, ktoré prinesie vstup relatívne politicky nezrelých a hospodársky nedostatočne rozvinutých krajín.
Okrem poľnohospodárskej a regionálnej politiky ešte existuje niekoľko ďalších problematických okruhov, ktoré sa ale prehliadajú. Jedným z nich je fakt, že rozšírenie pravdepodobne zníži kvalitu rozhodovacieho procesu v EÚ - 25 ministrov sa na dobrom riešení zhodne ťažšie než 15.
Budúci členovia nie sú zvyknutí na kultúru únie, najmä čo sa týka prijímania kompromisov a niektorým bude trvať niekoľko rokov, kým sa adaptujú, píšu Financial Times.
V oblasti zahraničnej politiky niektoré kandidátske krajiny majú - a celkom správne - svoje vlastné záujmy a priority. Napríklad pred dvoma rokmi nebola česká vláda veľmi ochotná podporiť spoločný postoj EÚ a NATO pri vojenskom zásahu proti Srbsku, pokračujú britské noviny.
V porovnaní so západoeurópskymi štátmi majú kandidátske krajiny v mnohých prípadoch nižšie štandardy verejného života a zápasia s korupciou. Časť finančnej pomoci zo strany únie pravdepodobne skončí v niečích vreckách. Nie všetci budúci členovia stihnú do svojho vstupu do EÚ zaviesť legislatívne a administratívne systémy schopné efektívne implementovať jej pravidlá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.