súvislosti s nadstavom pracovníkov v rezorte. S prerozdelením prostriedkov pre základné školy v jednotlivých okresoch však neboli spokojní predovšetkým odborári.
Zhodli sa v názore, že v celom procese nehrali „férovo" ani prednostovia okresných úradov, ani vedúci odborov školstva, keď neprepúšťali podľa uznesenia vlády č. 446 z roku 1999, na čo doplatili niektoré okresy. Pritom najviac prostriedkov zo spomínaného balíka financií putovalo do okresov Humenné a Poprad, kde je najvyšší nadstav pracovníkov.
Najmenej dostali Sabinovčania, ktorí prepúšťali až do krajnosti. Kým Humenčania dostali na mzdy pre 55 ľudí, Sabinovčania len pre jedného. Hoci učitelia očakávali navýšenie platov na 10 600, v skutočnosti im krajský úrad priznal 9500 korún. Na protesty odborárov, ktorí prerozdelenie peňazí z KÚ nepovažovali za spravodlivé, reagovala predsedníčka Krajskej rady Združenia ZŠ OZ Pracovníkov školstva a vedy (PŠaV) Anna Kizivatová (na obr.) tak, že vyzvala zástupcu prednostu KÚ Milana Ambróza, aby písomne zdôvodnil kritériá a analýzu prerozdeľovania.
V jeho stanovisku sa okrem iného uvádza, že pri metodike brali do úvahy priemernú naplnenosť tried, počet špeciálnych a vyrovnávacích, malotriednych škôl na zmiešanom území, ale aj možnosti ďalšieho znižovania stavu učiteľov. Na základe prepočtov a posúdenia stavu sa rozhodli prijať takú zásadu, podľa ktorej vytvorili finančnú rezervu pre ďalšie riešenie problémov v novom školskom roku. "Zástupca Ambróz sa zúčastnil zasadnutia našej krajskej rady a apeloval na našu odborársku solidaritu. Mal na mysli to, aby sme tolerovali okresy, ktoré neprepustili požadovaný počet ľudí. Kladne hodnotíme, že sa priznali k vytvorenej finančnej rezerve, ale ako som sa po konzultácii s pracovníkmi ministerstva školstva, menovite pánom Bonislavským dozvedela, nebolo to potrebné. Požiadal ma, aby som vedeniu krajského úradu tlmočila, aby rozpustili túto rezervu," vysvetlila nám krajská predsedníčka odborov Kizivatová a dodala, že ju zároveň informovali o stomiliónovej rezerve v štátnej pokladničnej správe MŠ SR. Tie sú vyčlenené práve na nezrovnalosti pri prepočte stavu zamestnancov v krajoch a okresoch. Krajský viceprednosta Ambróz na verejnom fóre sľúbil, že rezervu v septembri uvoľní. A. Kizivatová ešte poznamenala, že v roku 2002 už MŠ SR Prešovskému kraju zohľadní nadstav 653 osôb, čo sa odrazí aj na ich platoch.
Napriek vyjasneným stanoviskám sabinovskí odborári pripravujú list pre ministra Milana Ftáčnika, v ktorom, ako nám povedala okresná predsedníčka, Eva Vardžíková, chcú vyjadriť nespokojnosť s postojom KÚ. "Ide tu o princíp. Dodržali sme uznesenie vlády a nemáme nadstav. Na jednej strane nás pochválili a na druhej strane sa cítime ako hlupáci. Ukázalo sa, že keby sme neboli prepúšťali, aj tak by sa našli prostriedky na mzdy. Tak ako teraz v iných okresoch. To rozhodne nie je spravodlivé a nevidím žiadny dôvod na toleranciu či solidárnosť s tým, že niekde dostali milióny korún a my úbohých desaťtisíc," konštatovala Vardžíková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.