Univerzity Komenského, odbor slovenčina a francúzština. Pohybovala sa na mediálnom poli, od roku 1993 pôsobila ako korešpondentka slovenskej redakcie BBC v Bratislave. Verejnosť ju však výraznejšie zaregistrovala po tom, čo sa stala podpredsedníčkou Dzurindovej Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie, kde má na starosti problematiku tretieho sektoru, sociálnych vecí a rodiny.
"Vyplynulo to zo situácie. Dlhší čas som uvažovala o odchode zo žurnalistiky. Pracovala som osem rokov ako korešpondentka BBC v Bratislave a táto práca je prakticky nemenná, stále rovnaká, náročná, je to taká klasická 'lietačka', takže som uvažovala o odchode do tretieho sektora," hovorí o prechode z BBC do SDKÚ. Najprv jej prišla ponuka na založenie nadácie, ktorá by podporovala pravicovú politiku na Slovensku a integráciu do euroatlantických štruktúr a "keďže som v súvislosti s tou nadáciou úzko spolupracovala s SDKÚ, tak prišla tá ponuka: 'Ešte urob ten ďalší krok'."
Ako tvrdí, zatiaľ tento krok neľutuje a práca v strane ju uspokojuje. Zároveň však tvrdí, že "cesta späť do novinárčiny z takejto pozície už nie je asi možná. Azda keby som kandidovala na poslankyňu ako nezávislá, povedzme aj s podporou nejakej strany, tak by niektoré noviny mohli využiť získané skúsenosti, ale vrátiť sa do médií z postu podpredsedníčky strany, to už je problém".
Podobných príkladov ako je Zuzana Martináková je viac. Napríklad z populárneho moderátora Braňa Ondruša sa stal nepopulárny podpredseda SDĽ. Žien doposiaľ v slovenskej politike veľa nebolo, v poslednom čase sa však v nej objavili Monika Beňová, či Eva Černá, ktoré tiež vzišli z mediálneho prostredia.
"Nemôžem ich posudzovať, nebolo by to ani slušné," hovorí Zuzana Martináková na margo vymenovaných kolegov a zároveň vraví, že jej pozícia bola trochu iná: "Desať rokov som bola v pozícii politického analytika, teda žila som politikou, naviac som nebola známa mediálna tvár, ľudia zaregistrovali, že som prišla ako novinárka, ale ako novinárku ma v zásade nepoznali."
O tom, že do politiky prichádzajú ľudia známi z médií, hovorí: "Prišla asi taká doba, že politické strany vsádzajú na imidž a preto usúdili, že známe tváre budú tým imidžom. Neviem, nech si každý urobí úsudok, či je to dobré alebo zlé. Samozrejme, dobré je to v tej chvíli, keď ten imidž má i nejaký obsah. Ak obsah chýba, nastáva problém a bude to niečo dočasné, čo si nenájde pevné miesto."
Zuzana Martináková má troch synov. Dvaja sú už veľkí, jeden z nich ide na vysokú školu, druhý študuje na gymnáziu. "Berú to tak, akože mama má zaujímavú prácu. Oblasť politiky zaujíma, vždy sa o nej u nás doma hovorilo, berú to teda prirodzene, pýtajú si informácie. Prechod z novinárčiny do politiky nie je až taký drastický," hovorí podpredsedníčka SDKÚ podľa ktorej novinár nemá pracovnú dobu, a tak má v súčasnosti častokrát viac času ako predtým.
Okrem spomínaných dvoch synov majú Martinákovci aj malého - dva a polročného - syna Tomáška, ktorého mala Zuzana Martináková v 38 rokoch, teda v čase "keď lekári hovoria, že biologické hodiny už sú odbité". Šťastná mamička konštatuje: "Ak vám žena povie, že zrelé materstvo je to najlepšie, čo vás mohlo stretnúť, tvrdím, že je to pravda." Manžel Zuzany Martinákovej je novinár, venuje sa zahraničnej politike, témam integrácie. Má v ňom, ako vraví, oporu a ich vzťah je rovnocenný. Zároveň je manžel aj prvým Martinákovej kritikom: "Otvorím doma dvere, nestačím sa ani prezuť a už mám na tácke odbornú analýzu všetkých našich chýb a prešľapov. Na základe toho viem aj odhadnúť, ktorý problém sa ako prejaví v médiách." Martinákovci sa bavia o politike často, aj vo voľných chvíľach.
Otázky o majetkových pomeroch nemá Zuzana Martináková príliš rada, ale je o ochotná rozprávať o tých svojich. Sama sa radí medzi strednú vrstva a táto poloha jej vyhovuje, pretože rapídny nárast majetku je v priamej úmere s nárastom starostí. Martinákovci bývajú v trojizbovom byte v Bratislave. Chystajú sa však do konca roka presťahovať do štvorizbového, kvôli malému Tomáškovi, no priveľmi sa im nechce. V rodine majú dve autá, jedno užíva Z. Martináková, druhé jej manžel.
Podpredsedníčka SDKÚ je knihomoľom. Už na škole vraj bola známa tým, že prečítala v škole prečítala všetku povinnú, ale i nepovinnú a zakázanú literatúru. Špeciálne má rada slovenskú a francúzsku literatúru, jej obľúbencom je Rudo Sloboda, ktorý "ma vždy rozosmeje, napriek tomu, že je to vážny spisovateľ. Pre človeka, čo veľa číta je však ťažké označiť favorita".
Zuzana Martináková kedysi tancovala, takže má rada hudbu, ktorá má dobrý rytmus. V lete sú to najmä latinsko-americké piesne, páči sa jej Madonna i Lucie Bílá, ale rada si vypočuje aj rockovú hudbu gitarových velikánov, ktorú si púšťa jej syn - gitarista. V aute počúva niečo pokojnejšie, napríklad Vangelisa, či Kate Bush. Má rada i klasiku, ak je vyčerpaná vzpružia ju Chopinove nokturná.
Má aj v jedle taký široký záber ako v hudbe? „Áno. Mám doma štyroch chlapov, takže aj keby som chcela byť vegetariánka, tak by to bolo príliš namáhavé." V lete jej však najviac chutí zelenina a ovocie a má strašne rada sladkosti. Spýtali sme sa, či jedáva aj hovädzie mäso, po tom čo sa objavilo podozrenie z výskytu BSE a ďalších chorôb. "Teraz nie, prichytila som sa, že ho nekupujem, dokonca som sa pristihla, že čítam zloženie výrobkov. Neviem prečo, v zásade sa nebojím," odpovedá Z. Martináková a dodáva, že nevidí dôvod, prečo variť hovädzinu deťom, keď má na výber.
Šport sa Zuzane Martinákovej akosi vyhýba, čo môže byť tým, že nie je súťaživý typ. Občas chodí s deťmi plávať, lyžovať sa, no najradšej má kone: "Máme priateľov, ktorí majú horský hotel, k nim chodíme na koníky. Je vynikajúce sadnúť si na koňa a ísť na dlhú prechádzku po lese a najnovšie sa to zapáčilo aj Tomášovi." V televízii sa najradšej díva na krasokorčuľovanie a hokej, "vtedy sme mužská domácnosť, zapadnem do kolektívu, čo sa pri futbale nestane".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.