štvrtok v Prešove okolo šesťdesiat účastníkov, z toho bola takmer polovica zo zahraničia.
Prvý z cyklu seminárov SFPA a ukrajinskej Nadácie strategických štúdií sa uskutočnil v novembri minulého roku pri Mukačeve a bol venovaný bezpečnosti. "Všetci horekujú, že je málo peňazí, že Karpatský euroregión nesplnil očakávania. Karpatský euroregión má však význam vtedy, ak sa bude zaoberať témami ako ilegálna migrácia, bezpečnosť, národnostné menšiny, hospodárska spolupráca, či Schennegenu," uviedol šéf prešovskej kancelárie SFPA Alexander Duleba a dodal, že iba projektmi zameranými na kultúru, či školstvo, sa Karpatský euroregión nemôže stať partnerom pre centrálne vlády alebo veľké spoločnosti, a nemôže tak získať peniaze. "Preto bol prvý seminár taký dôležitý," poznamenal A. Duleba a dodal, že séria seminárov o Karpatskom euroregióne dala dokopy ľudí z jednotlivých regiónov, ktorí sa spomínanou problematikou zaoberajú, ale dovtedy spolu nekomunikovali.
Druhý seminár bol v marci tohto roku opäť na Ukrajine a venovaný bol otázke národnostných menšín. "Podľa oficiálnych údajov je každý desiaty obyvateľ Karpatského euroregiónu príslušníkom nejakej národnostnej menšiny. Reálne je to však každý piaty, šiesty obyvateľ," skonštatoval analytik SFPA Duleba. Podľa jeho slov je Karpatský euroregión miestom, kde sa stretávajú hranice piatich štátov, pôsobí v ňom päť veľkých cirkví, žije v ňom mnoho príslušníkov národnostných menšín a etnických skupín, takže obsahuje "potenciál konfliktov".
Tretí seminár bol venovaný hospodárskej spolupráci. V Prešove zastupovali Ukrajinu Svitlana Mitriajeva z Nadácie strategických štúdií a Otto Kovčar zo Zakarpatskej obchodnej a priemyselnej komory, pohľad z Rumunska priniesla Adela Coman z Univerzity Baia-Mare, Maďarsko zastupoval Árpád Horánszky z Univerzity Miskolc. Za poľskú stranu vystúpil na seminári Slawomir Rebisz z univerzity v Rzeszówe a za domácu SR analytik SFPA Anton Marcinčin. "Išlo o pohľady ľudí z piatich štátov Karpatského euroregiónu, plus Rakúska, ktorého predstaviteľ došiel tiež na seminár. Načrtli sa systémové problémy v hospodárskej spolupráci a hľadali možnosti ich riešenia," povedal Anton Marcinčin.
Ako uviedol, problémy sú v jednotlivých krajinár rôzne, napríklad majú rozdielny prístup k peniazom z fondu Phare. Na seminári sa diskutovalo aj o rozvoji dopravnej infraštruktúry, napríklad o dobudovaní diaľnice z Miskolca cez Košice, Prešov do Poľska, či železnice smerujúcej od Čierneho k Baltskému moru. "Výsledkom seminára by mal byť rozumný počet odporúčaní pre centrálne vlády a ďalších partnerov," uviedol A. Marcinčin. Rovanko ako v predchádzajúcich dvoch prípadoch bude aj z tohto seminára spracovaná brožúra, ktorá bude k dispozícii najneskôr v novembri tohto roku, kedy sa v Prešove uskutoční posledný zo seminárov o Karpatskom euroregióne, venovaný schennegenským hraniciam EÚ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.