tvorenú rôznymi výškovými úrovňami, ktorú prekonávame pomocou schodov.
Schody podľa konštrukcie, počtu stupňov, materiálu môžu byť jednoduché, ale aj poriadnym orieškom pre projektanta. Prvoradým kritériom by mala byť pohodlnosť ich prekonávania, no často sa musíme prispôsobiť stiesneným podmienkam, keď je dôležitejšie šetriť vzácny priestor. V takýchto prípadoch riešime problém točitým schodišťom, alebo strmými, tzv. mlynárskymi schodmi.
Ak sa rozhodneme pre drevené schody, neoplatí sa šetriť na materiáli, pretože podobne ako podlaha, sú denne namáhané a opotrebovávané našimi nohami. Smrekové alebo jedľové drevo je mäkké a stupnice sa rýchlo vyšliapu. Lepšie je borovicové či smrekovcové drevo, no najodolnejšie proti mechanickému opotrebovaniu a veľmi tvrdé je dubové drevo. Keďže je drahšie, často sa schody robia tak, že sa kombinuje tvrdé drevo na namáhané časti s mäkkým na ostatné diely.
Pred opisom postupu tvorby dreveného schodiska si však najprv ozrejmime niekoľko základných termínov, aby boli ďalšie riadky zrozumiteľnejšie. Stupnicami nazývame dosky, po ktorých chodíme. Môžu ale nemusia byť doplnené zvislou časťou - podstupnicou. Spolu so stupnicou tvoria stupeň schodiska. Schodnice sú bočné šikmé dosky, ktoré spajajú stupnice aj podstupnice, podesta je vlastne odpočívadlo - využívame ho v prípade, ak je výškový rozdiel značný a schody treba zalomiť. Pri nižších úrovniach stačia schody priame, bez podesty.
Schodnicová konštrukcia patrí k najbežnejším typom drevených schodísk. Schodnice vyrobíme z hrubších fošní, petože obojstranne podopierajú stupnice. Môžu byť voľné, ktoré sa ukladajú na podestových trámoch, alebo stenové. Tie sa ukladajú na líce múru, kde sa obojstranne ukotvia pevnými skrutkami (obr. 1). V takom prípade môžu byť fošne o niečo tenšie, pretože časť zaťaženia prenášajú prostredníctvom kotiev do múrov. Kombinocaný typ môže byť, ak je múr z jednej strany, na druhej strane je voľný priestor - napríklad v hale.
Stupnice zhotovíme z dosiek v hrúbkach 46 až 56 mm a začapujeme ich do schodníc. Podstupnice z tenších dosiek (18 - 23 mm) zakrývajú priestor medzi stupnicami a tvoria pre ne podporu. So stupnicami ich spájame na pero a drážku. Nástupný stupeň (spodný) robíme vždy plný a ukotvíme ho skrutkami do podlahy. O tento stupeň sa opiera celé schodiskové rameno, pretože do neho začapujeme dolný koniec schodnice. Ak je schodište voľné, sťahujeme schodnice oceľovými svorníkmi vo vzdialenosti asi 1 m. Hlavy a matice svorníkov s priemerom 12 až 16 mm podkladáme oceľovými podložkami a zapustíme ich do schodnice. Ako vidíme na obrázku 2, pri montáži môžeme rameno schodov i zábradlie, ktoré osadíme dodatočne, použiť na lepšie spevnenie aj ďalšie svorníky a kovové uholníky.
Postup montáže sa stručne dá zhrnúť - uložíme podestový nosník, uložíme plný nástupný stupeň a pevne zakotvíme do dlážky, medzi ne osadíme kompletne zmontované rameno schdiska. Potom osadíme zábradlie, lišty a ostatné doplnky.
Drevené rebríkové schodisko, ktoré nazývame aj mlynárskym, sa využíva najmä v rekreačných chalupách, ak potrebujeme spojiť prízemie s podkrovím a chceme šetriť priestor. Ťažšie sa naň vystupuje, ešte horšie zostupuje. Tieto schodiská zväčša so schodnicovou konštrukciou majú sklon od 45 do 75 stupňov. Ich šírka je minimálne 600 mm, výška stupňov je 200 až 250 mm. Schodnice sa robia z hrubých fošní a podľa stúpania ramena sú široké 240 až 300 mm. Nemajú podstupnice a stupnice sa do schodníc nasadzujú zasunutím do rybinovej drážky spredu alebo zozadu. Tretí, najjednoduchší spôsob je uloženie stupníc na laty (obr. 3). Tvar stupníc je s výrezom pre nohu, ktorý sa v ramenách strieda, takža pri výstupe sú nepárne určené pre jednu a párne pre druhú nohu (obr. 4).
Každé schodisko musí mať na voľnej strane zábradlie. Výška zábradlia od prednej hrany stupňa k hornej ploche hmatadla je 850 mm. Hore a dole sú hlavné stĺpiky, pevne začapované do nástupného stupňa a podestového nosníka. Ich prierez je aspoň 100x100 mm. Zvislé šteble sú tenšie, začapované do schodnice, prípadne do nasadených stupníc a hore do hmatadla Najkrajšie šteble sú sústružené. Hmatadlo je osadené na horných koncoch hlavných stĺpikov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.