tiež k znehodnocovaniu známok. V súčasnosti obsahuje poštové smerovacie číslo, názov pošty a časové údaje. Na rozdiel od známok majú pečiatky oveľa dlhšie trvanie pol tisícročia.
Za najstaršiu je považovaná pečiatka na liste poslancom v r. 1435 z Benátok, ktorá sa používala v poštovej prevádzke Benátskej republiky.
Najprv pečiatky boli veľmi jednoduché, potom sa podstatne menili. Vidíme ich ako dvojriadkové až trojriadkové, oblúkové, rámčekové, oválne, jednokruhové, dvojkruhové a iné. Listy z druhej polovice 18. storočia majú pečiatky čierne a červené, výnimočne modré. Neskôr sa objavujú tiež zelené.
V tomto čase vzniklo mnoho zaujímavých pečiatok, ktoré zberatelia by radi videli vo svojej zbierke. Sú to pečiatky poštových zberní, staničných poštových úradov a schránok, vlakových pôšt, poľných a vojenských pôšt. Tiež sú to príležitostné pečiatky úradné, zvláštne pre potreby poštových sporiteľní, telegrafné.
V súčasnosti používajú pošty tzv. valčekové pečiatky, ručné alebo strojové. Tiež existujú výplatné stroje, ktoré nahradzujú poštovú známku, majú spravidla červenú farbu a odtlačky sa zbierajú len veľmi zriedkavo. Tiež je nutné sa zmieniť o tzv. pečiatkach z ochoty, to znamená, že sú to pečiatky, ktoré neboli poštovne použité. Samozrejme katalógové ceny sú vyššie u známok, ktoré prešli poštovou prevádzkou.
Základom zbierok poštových pečiatok je štúdium ich vývoja a spôsobu použitia miestneho a časového. Sústreďujú sa použité na celistvostiach alebo na výstrižkoch so známkou, ale aj bez nej. Pečiatky musia byť čitateľné a úplné. Zbieranie odtlačkov pečiatok je pre filatelistu veľmi zaujímavé, ktorý keď chce usporiadať zbierku a k tomu hodnotnú, musí získať veľa vedomostí z histórie poštovníctva a súčasnej prevádzky pôšt.
Autor: Ján BOMBARA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.